Na Islandu začala fungovat největší elektrárna na světě, která bude vysávat znečištění z atmosféry jako obří vysavač

Technologie odstraňuje uhlík ze vzduchu a pumpuje uhlík do podzemí a mění ho na kámen a to díky islandské geotermální energii.

Ve středu začala na Islandu fungovat „největší“ elektrárna na světě, která má jako obří vysavač vysávat z atmosféry znečištění ohřívající planetu.

Mamut je druhým komerčním zařízením na přímé zachycování vzduchu, které švýcarská společnost Climeworks otevřela v zemi, a je desetkrát větší než jeho předchůdce Orca, který zahájil provoz v roce 2021.

Přímé zachycování vzduchu neboli DAC je technologie určená k nasávání vzduchu a odstraňování uhlíku pomocí chemických látek. Uhlík pak může být vstřikován hluboko pod zem, znovu použit nebo přeměněn na pevné produkty.

Vzhledem k tomu, že se planeta nadále ohřívá, a to s ničivými důsledky pro lidi i přírodu, musí podle mnoha vědců svět kromě rychlého snižování spotřeby fosilních paliv najít způsoby, jak z atmosféry odstranit uhlík.

Technologie odstraňování uhlíku, jako je DAC, jsou však stále kontroverzní. Jsou kritizovány jako drahé, energeticky náročné a ve velkém měřítku neověřené. Někteří obhájci klimatu se také obávají, že by mohly odvést pozornost od politiky omezování fosilních paliv.

Společnost Climeworks zahájila stavbu ,Mamut v červnu 2022 a podle svých slov je největší takovou elektrárnou na světě. Má modulární konstrukci s prostorem pro 72 „sběrných kontejnerů“ – vakuových částí zařízení, které zachycují uhlík ze vzduchu, které lze skládat na sebe a snadno přemisťovat. V současné době je jich na místě 12 a další mají být přidány během několika příštích měsíců.

Podle společnosti Climeworks bude Mamut při plném výkonu schopen vytáhnout z atmosféry 36 000 tun uhlíku ročně. To odpovídá tomu, že by se na rok ze silnic odstranilo přibližně 7 800 aut na benzinový pohon.

Zdroj: CNN