Mytím auta můžete ročně ušetřit tisíce korun. Tvrdí to australsko-američtí Bořiči mýtů
Tým australsko-amerického vědeckého televizního pořadu Bořiči mýtů (MythBusters) zkoumal, zda má špinavé auto vyšší spotřebu benzínu v porovnání s autem čistým. K testování v obou stavech použil tým identické vozidlo ve stejných podmínkách, uvádí se na webu Pupularmechanics.
A výsledek? V tomtéž terénu, za stejných povětrnostních podmínek a při stejném stylu jízdy spotřebovalo špinavé auto na 40 km 3,9 litru benzínu, zatímco auto čisté spálilo na stejnou vzdálenost (40 km) 3,55 liru benzínu. Důvodem lepšího výsledku pro čisté auto byl logicky nižší odpor vzduchu. Prach nebo dokonce kousky bláta působí totiž negativně na aerodynamiku automobilu.
Řekněme, že průměrný člověk najede ročně 15 tisíc kilometrů. Při použití výsledků, vyplývajících z testu Bořičů mýtů, spotřebuje řidič špinavého vozu 1462 litry benzínu za rok, zatímco řidič čistého vozu 1331 litr. Roční rozdíl ve spotřebě benzínu je tedy 131, 5 litru. Budeme-li brát v úvahu současnou cenu za litr benzínu (39 korun), potom je roční rozdíl v nákladech na benzín nezanedbatelných 5128 korun.
Foto: Jan Kopřiva/Pixabay
Pokud například základní mytí na průměrné automatické myčce stojí 150 korun, může řidič umýt svůj vůz během roku 34krát a poměr nákladů bude vyrovnaný. To by ale musel umývat auto téměř 3krát za měsíc. Pokud umyje svůj vůz pouze 1krát měsíčně, ušetří ročně přibližně 3300 korun. Pokud by auto 12krát ročně pouze rychle přestříkal za 50 korun na ruční myčce a odstranil tak prach a hrubé nečistoty, úspora bude ještě vyšší. V naší kalkulaci by mohl takto majitel auta ušetřit kolem 4500 korun. Výpočty mají sice spoustu „ale“, i přesto jsou výstupy zajímavé.
Vezměme do úvahy, že například 100 majitelů vozů je schopno na výdajích za pohonné hmoty ušetřit mytím svých vozů společně za rok téměř půl milionu. Když stejný vzorec budeme aplikovat na všechny osobní automobily v Česku, kterých bylo v roce 2021 zhruba 6,1 milionu, potom uspořená částka může činit téměř 27,5 miliardy.
Samotný pokus a výsledky z něj plynoucí se mohou zdát na první pohled malicherné. Na základě výše uvedených velkých čísel se ale zdá, že mytí aut není, po stránce finanční, nesmyslnou činností. Rozpor ale logicky nastává v oblasti ekologické. Nižší spotřeba pohonných hmot sice snižuje uhlíkovou stopu, diskutabilní je ale vyšší spotřeba vody. Řešením může být opakované používání stejné vody, která bude během mytí optimálně filtrována.
Zdroj: popularmechanics.com