Model umělé inteligence je založený na datech ze zápasů Premier League. Může pomoci fotbalovým trenérům navrhnout taktiku

Model umělé inteligence založený na datech ze zápasů Premier League může pomoci fotbalovým trenérům. Dokáže předpovědět výsledek rohových kopů a navrhnout trenérům taktiku, která zvýší nebo sníží pravděpodobnost, že hráč vystřelí na branku, uvádí web New Scientist.

Petar Veličković ze společnosti Google DeepMind a jeho kolegové vyvinuli nástroj nazvaný TacticAI v rámci tříleté výzkumné spolupráce s fotbalovým klubem Liverpool.

Systém TacticAI zkoumal data ze 7 176 rohových kopů anglické Premier League, včetně pozice každého hráče v průběhu času a jeho výšky a hmotnosti. Naučil se předvídat, který hráč se jako první dotkne míče po kopnutí rohového kopu.

Trenéři mohou pomocí umělé inteligence vytvářet taktiky pro útočení nebo bránění rohových kopů, které maximalizují nebo minimalizují šanci, že míč získá určitý hráč a že tým bude moci vystřelit na branku. Toho umělá inteligence dosahuje tak, že z reálných příkladů rohových kopů vyhledává podobné vzorce a poté nabízí návrhy, jak změnit taktiku, aby bylo dosaženo požadovaného výsledku.

Fotbaloví experti z klubu Liverpool FC nedokázali ve slepém testu rozlišit taktiku vytvořenou umělou inteligencí od taktiky navržené člověkem a v 90 % případů dali přednost taktice vytvořené umělou inteligencí.

Zdroj: New Scientist