Mladá rodina takto snadno vyřešila problém s cigaretovým kouřem od sousedů jednou provždy
Soužití se sousedy nebývá vždy idylické a jednou z věcí, která způsobuje největší spory, je kouření. To samozřejmě negativně ovlivňuje život nekuřáckých rodin a o spory tak není nouze. Existuje ale řešení.
Pokud někdo kouří doma, není to čistě jeho věc, jak by se mohlo na první pohled zdát. Kouření v koupelně, na toaletě, na lodžii nebo třeba z otevřeného okna či na společné chodbě domu, je záležitostí, která se týká všech obyvatel domu. Není divu, že o stížnosti a sousedské spory není nouze.
Zákon mluví jasně
Jako první se podívejme, co říká o takových situacích zákon. Ten stanoví, že vlastník se zdrží všeho, co působí, že odpad, voda, kouř, prach, plyn, pach, světlo, stín, hluk, otřesy a jiné podobné účinky vnikají na pozemek jiného vlastníka či souseda v míře nepřiměřené místním poměrům a podstatně omezují obvyklé užívání. „Toto pravidlo se týká osob, které obývají jak byty v režimu bytového spoluvlastnictví (běžně označovaném jako osobní vlastnictví), tak družstevním vlastnictví, stejně tak i nájemníky těchto bytů“, podotýká advokát Ondřej Preuss z platformy Dostupnyadvokat.cz.

Soudy s nejistým výsledkem
Zákon je sice jasný, ale v praxi to prostě nefunguje a i advokáti doporučují řešit spory o kouření a hluk dohodou. Podat žalobu sice na kuřáky můžete, ale asi to k ničemu nebude. „V případě obtěžujícího kouření by se jednalo o žalobu na zdržení se rušivého jednání. Žalobce by zde ale musel prokázat, že mu například soused kuřák podstatně omezuje obvyklé užívání jeho bytu. To by patrně nedokázal, pokud si soused občas na balkóně zakouří,“ říká advokát Ondřej Preuss z platformy Dostupnyadvokat.cz. V případě intenzivního kouření, kdy kouř vniká velmi často do bytu ostatních a je tam trvale přítomen, by sice žaloba uspět mohla, ale záleželo by na konkrétním soudci, jak by situaci posoudil.
Nejlepší je domluva
Znovu tedy platí, že nejlepší je domluva. Pokud se začnete soudit s okolními partajemi, asi to na klidu a pohodě v domě nepřidá a výsledek je, jak už jsme ukázali, nejistý. Že domluva může platit, ukázal případ z Brna, kdy v činžovním domě se šesti byty byly hned čtyři kuřáci. Příchod mladé nekuřácké rodiny s dvěma malými dětmi do této kuřácké komunity tak zprvu vyvolal konflikty. V létě bylo potřeba větrat a smrad z cigaret je to poslední, co by měly malé děti dýchat.
Jak se ale ukázalo, sousedi kuřáci měli pro situaci pochopení. Celý dům si s ohledem na novou rodinu stanovil určité desetiminutovky, kdy bude kuřácké osazenstvo kouřit a po tu dobu měla rodina zavřená okna. Systém fungoval a dokonce ho místní časem vyšperkovali tím, že začátek kuřácké pauzy ohlašovali boucháním do topení. To bylo slyšet v bytě rodiny, a ta věděla, že má zavřít okna. Právě podobné případy ukazují, že i poměrně ošemetné situace se dají vyřešit lidskou domluvou.

Co je psáno, to je dáno
Kromě domluvy je možné zvolit ještě jedno řešení, které také velmi dobře funguje. Zanést pravidla ohledně kouření do stanov Společenství vlastníků jednotek případně pokud jde o dům nájemní, tak majitel může tato pravidla stanovit sám a zanést je do nájemních smluv. Pak je samozřejmě vymáhání pravidel mnohem jednodušší.
Zdravé mezilidské vztahy
Nad celou problematikou je třeba se zamyslet ještě z jiného úhlu pohledu. Jaké jsou vlastně mezilidské vztahy ve vašem domě a jestli je není možné zlepšit. Protože pokud jsou vztahy takové, že lidem v jednom domě je jedno, že někomu zasmradí byt kouřem nebo ho v noci ruší třeba hlasitým mejdanem, je problém nikoliv v kouři, ale v tom, že jsou lidé zřejmě k sobě lhostejní.
Musíme si pomáhat
Nejlepší prevencí, jak ostatně ukázal i případ z Brna, je prostě se snažit s lidmi ve svém okolí vycházet. Samozřejmě se může stát, že v domě máte nějakého nezvladatelného sobce nebo opravdu zlého člověka, se kterým domluva možná není, ale je potřeba, aby alespoň rozumná většina držela při sobě. Udržovat kolem sebe zdravé mezilidské vztahy vás zbaví nejen protivného kouře, ale celkově zlepší život váš i vaší rodiny.