Mise Artemis II. NASA: už se ví, kteří astronauti poletí k Měsíci a jaké jsou cíle mise

NASA odhalila složení posádky, která poletí k Měsíci v rámci mise Artemis II. První pilotované mise k Měsíci po půl století se zúčastní čtyři lidé. Tři ze Spojených států a jeden z Kanady. Mezi nimi bude i první žena, která k Měsíci poletí, jak uvádí web Space.

NASA 3. dubna během konference v texaském Houstonu představila čtyři astronauty, kteří se zúčastní unikátní mise Artemis II. Jedná se o nástupce bezpilotní mise Artemis I, uskutečněné na konci roku 2022. V rámci první mise kosmická loď Orion obletěla Měsíc. Hlavním cílem bylo otestovat výkony lodi Orion a rakety Space Launch System.

NASA prozradila, kdo poletí k Měsíci

Na misi Artemis II se budou podílet velitel mise Reid Wiseman, pilot Victor Glover a specialisté mise Christina Kochová a Jeremy Hansen. První tři jmenovaní jsou astronauty NASA. Hansen je naopak astronautem Kanadské kosmické agentury (CSA), který poletí k Měsíci na základě zvláštní dohody mezi Spojenými státy a Kanadou. Ten bude prvním afroameričanem, který opustí oběžnou dráhu Země a poletí k Měsíci. Kromě toho se Christina Kochová, pokud se mise uskuteční, stane první ženou, která k Měsíci poletí.

Mise však nezahrnuje přímé přistání na Měsíci. Posádka se přiblíží k Měsíci na vzdálenost 10 427 kilometrů. Zkušební let, který bude trvat přibližně 10 dní, připraví půdu pro pilotované lety na povrch Měsíce. Mise bude také další zkouškou pro raketu Space Launch System a kosmickou loď Orion.

Mise Artemis II je naplánována na listopad 2024 a astronauti odstartují ze startovacího komplexu 39B v Kennedyho vesmírném středisku na mysu Canaveral na Floridě. Během cesty bude testována nejen bezpečnost rakety a kosmické lodi, ale také systémy podpory života, komunikace a navigace.

NASA plánuje, že mise Artemis II skončí přistáním v Tichém oceánu poblíž pobřeží Kalifornie. Pokud vše půjde podle plánu, mise Artemis III, která zahrnuje návrat lidí na Měsíc a přistání na jeho jižním pólu, se uskuteční koncem roku 2025.

Zdroj: redakce, space.com, nasa.gov