Mini počítač s OLED displejem je velký jako mince

Pocuter je malý hobby počítač. Přesto se jedná o kompletní systém s displejem OLED, baterií, slotem na kartu SD a WLAN.

Německá společnost Zepsch vyvinula mini počítač, který má rozměry 26 x 23 mm a je tedy velký asi jako korunová mince. Tloušťka krytu, baterie a displeje činí 11 milimetrů. Obsahuje všechny důležité komponenty, aby Pocuter mohl fungovat jako samostatný počítač.

Displej OLED má rozlišení 96 x 94 pixelů a zabírá malou plochu 0,95 palce (2,4 cm). Zobrazuje barvy v 16 bitech, takže je vhodný i pro barevný obsah. Displej je umístěn na vlastním mikrokontroléru Atmel ATSAMD21G18A s jádrem Corex-M0 (ARM 32 bit) pracujícím na frekvenci 48 MHz.

Kromě toho je k dispozici 256 KB integrované paměti flash a 32 KB paměti SRAM. Počítač Pocuter dokáže zobrazovat jednoduché rendery s několika polygony rychlostí přibližně 25 snímků za sekundu. Zepsch ukazuje příklad s 279 polygony v animaci GIF.

WLAN a baterie na palubě
Základní deska je vybavena čipem ESP32, který podporuje WLAN a Bluetooth. Na okraji desky je vidět anténa čipu pro bezdrátovou komunikaci. Deska má také slot pro kartu micro SD. Systém podporuje maximálně 512 GByte externí paměti prostřednictvím karty micro SD. Po stranách jsou také tři klikací tlačítka. Ty lze individuálně naprogramovat pomocí funkcí.

Pro různé projekty Arduino má Pocuter šest pinů GPIO, I2C a SPI. Deska má také snímač zrychlení, snímač teploty a světelný snímač. Kód se do počítače nahrává prostřednictvím portu micro-USB. Stejným portem se nabíjí i integrovaná baterie.

Zdá se, že tým chce kolem malého počítače vybudovat ekosystém. Pocuter OS 1.0 je speciálně vyvinutý operační systém s integrací obchodu s aplikacemi. Komunita by měla mít možnost využívat obchod k výměně drobných programů. Na odpovídající knihovně pro Arduino se pracuje. Vývojový tým nabízí také službu cloudového úložiště, které lze použít pro obrázky a další data.

Na tak malý počítač je toho poměrně dost.

Zdroj: Kickstarter