Mina si za svým cílem dojede. Ukrajina využívá unikátní autonomní vozidlo vybavené těžkou směrovou protipěchotní minou
Ukrajina využívá poměrně vzácnou kombinaci moderní a staré technologie. Využívá moderní autonomní vozidlo, na kterém je umístěná těžká směrová protipěchotní mina MON-200, která se používala v Sovětském svazu.
Mina je umístěná na pozemním autonomním vozidle, které na dálku ovládá voják. Pomocí koordinace s drony ve vzduchu dokáže tato smrtící hračka najít svůj cíl a tím zlikvidovat vše okolo ní. Vozidlo je obzvlášť nebezpečné, protože je malé a tiché. Je to takový sebevražedný dron jen na zemi. Samotná mina váží 25 kg a obsahuje 12 kg výbušniny. Pro porovnání americký granát M67 má výbušninu o hmotnosti 180 g.
Sovětská mina MON-200 je větší verzí miny MON-100. Skládá se z kovového pouzdra obsahujícího výbušnou nálož a 900 ocelových úlomků (12 mm x 12 mm) a kovového stojanu. Stejně jako u miny MON-100 jsou válcovité ocelové fragmenty zasazeny do plastové matrice před výbušninou. Mina může být připevněna k jakémukoli pevnému předmětu nebo namontována na vlastním kovovém stojanu. Mina MON-200 může fungovat pomocí nástražného drátu, přerušovacího drátu nebo povelového odpálení a má smrtící dosah 200 metrů. MON-200 lze použít samostatně nebo jako součást integrované výbušné bariéry. Mina je účinná nejen proti pěchotě, ale i proti osobám v lehce obrněných vozidlech. Původní a menší verze byla vyvinuta v 60. letech minulého století.
Zdroj: redakce, Twitter, bulletpicker