Mění se minimální mzda. Začíná to být poměrně slušný balík peněz
Od příštího roku v Česku opět naroste minimální mzda. Od ledna 2025 se zvýší o 1 900 korun. Už teď navíc víme, že se částka v roce 2026 zvedne o zhruba dalších 1 700 korun. Na kolik peněz budou mít nově lidé nárok? A jaké změny přinesla novela zákoníku práce?
Minimální mzda je nejnižší možné platební ohodnocení nejjednodušší monotónní práce, kterou určuje vláda. Má na ni nárok každý, kdo pracuje na plný úvazek. Do této částky se nezapočítávají přesčasy či práce o svátcích nebo víkendech a jedná se o hrubou mzdu. Od nového roku bude minimální mzda činit už 20 800 korun.

Změna zákona
Zvyšování minimální mzdy dostalo díky novému nařízení vlády jasná pravidla. Výši už nebude každoročně stanovovat právě vláda, jak tomu bylo doposud, ale po dohodě s odbory mzda poroste podle určeného koeficientu. Od nového roku tak o růstu minimálního ohodnocení bude rozhodovat předem daný vzoreček, který bere v potaz vývoj průměrné mzdy i růst cen.
„Vláda tímto krokem pokračuje v naplňování své politiky postupného a rovnoměrného zvyšování minimální mzdy s cílem dosáhnout v roce 2029 poměru minimální a průměrné mzdy na úrovni 47 %. Valorizace minimální mzdy je v souladu s principem, který dlouhodobě prosazuji, že pracovat se musí vyplatit,“ uvedl v tiskové zprávě ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.
O výši minimálního platu se navíc bude každý rok rozhodovat s předstihem – Ministerstvo financí bude predikci platů vydávat každoročně do konce srpna, což jistě ocení hlavně zaměstnavatelé. Než prošla tato novela zákoníku práce, rozhodnutí vlády ohledně výše minimální mzdy bylo často nepředvídatelné, netransparentní a přicházelo na poslední chvíli.

Zaručená mzda končí
Další novinkou je zrušení zaručené mzdy. Od ledna 2025 bude existovat pouze tzv. zaručený plat, týkat se bude ale jen zaměstnanců ve veřejné sféře a správě. Lidé pracující v soukromém sektoru budou před nepřiměřeně nízkým platem chránění právě minimální mzdou stanovenou dle nového valorizačního systému.
Zvedání nákladů
S nárůstem minimální mzdy se logicky pojí i zvýšení nákladů. Podnikatelům se s navýšením minimální mzdy zvednou mzdové náklady o miliardy korun, zaměstnavatelé ve veřejné sféře budou muset počítat se stamiliony korun ročně navíc. Zvýší se i minimální vyměřovací základ pro odvod zdravotního a sociálního pojištění. Změní se i limity pro uplatnění daňových bonusů.
Už jde o pěkné peníze
V roce 2024 po více než dvou letech konečně znovu vzrostla kupní síla zaměstnanců. Ačkoliv se spotřebitelské ceny zvýšily o 2,1 %, průměrná hrubá mzda vzrostla o 7 %, reálně se tak mzdy navýšily o 5 %. Podle statistik jsou na tom české domácnosti dobře a bohatnou – i těm nejchudším se daří lépe než v posledních letech. Podíl na tom má právě i vývoj minimální mzdy, jejímž cílem je umožnit pokrýt běžné výdaje na stravu a bydlení, dopravu, ošacení, vzdělání a zdravotní péči. Prostor by měl zbýt i na volný čas a vytvoření finanční rezervy.
Samozřejmě záleží i na místě bydliště. Průměrné životní náklady nejvíce rostou ve velkých městech. Češi to pocítí hlavně v Praze, která je nejdražším tuzemských městem pro život. Například za bydlení tu zaplatíte i dvojnásobek toho, co v Ústeckém, Karlovarském či Moravskoslezském kraji. V hlavním městě si připlatíte i za potraviny a MHD. Mimo Prahu jsou ale čísla příznivější a v porovnání v životem ve středočeské metropoli můžete ušetřit i několik tisíc korun.
Záleží také, do jaké kategorie výměru minimální mzdy spadáte. Již zmíněná částka 20 800 korun je nejnižší možná, kterou můžete obdržet „Zaměstnancům ve veřejných službách a správě a státním zaměstnancům bude v roce 2025 za práci ve ztíženém pracovním prostředí příslušet příplatek v rozpětí 5 až 15 % měsíční minimální mzdy,“ tvrdí Ministerstvo práce. Někteří zaměstnanci tak mohou dosáhnout až na 33 280 korun.
