Legendární program Poznámkový blok od Microsoftu se dočká modernizace. Poprvé po 41 letech

Párkrát jej použil snad každý. Notepad, česky Poznámkový blok, je takový muzejní exponát mezi uživatelskými aplikacemi od Microsoftu. Byl spuštěn roku 1983, takže je dokonce starší než samy Windows. Za celou dobu neprošel výraznější modernizací. Chybí mu dokonce i kontrola pravopisu nebo možnost změnit barvu písma. Vývojářům vždy šlo v první řadě o maximální uživatelskou jednoduchost.

Teď se ale Poznámkový blok modernizuje. S novou podobou se seznámí uživatelé operačního systému Windows 11, jak napsal na blogu Windows Dave Grochocki, vedoucí produktového manažer divize Windows Inbox Apps. Verze 11.2402.18.0 pracuje s pomocí umělé inteligence. Zvýrazní chybně napsaná slova a poskytne návrhy. Uživatel má možnost využít také funkce automatických oprav.

Stejně jako ve Wordu budou i v Poznámkovém bloku špatně napsaná slova podtržena červenou vlnovkou. Pro opravu kurzorem označte slovo a stiskněte klávesy Shift + F10. Uvidíte navrhované varianty. Stejně jako v jiných programech i zde lze tyto pokročilé funkce vypnout a pracovat s Poznámkovým blokem tak, jak jste byli zvyklí.

Modernizací prošla i další ikonická aplikace, program Malování. I do ní vstoupila umělá inteligence, takže ve Windows 11 bude funkce generování grafiky a Malování vám tak bude schopno vygenerovat obrázek.

Zdroje: Blog Windows, Iltalehti