Kvíz: Jste emočně inteligentní? Odpovězte na těchto 10 otázek a dozvíte se to
Moderní doba na člověka klade poměrně vysoké nároky v mnoha životních oblastech, a tak se pro mnohé stává stále složitější zvládat stres, správně pojmenovávat své emoce a být empatičtí. Jak dobře se ve svých pocitech vyznáte vy? Jednoduchý test emoční inteligence napoví.
Vyznat se v tom, co zrovna cítíme a proč to vlastně cítíme, může být poměrně složité. Není proto divu, že ne každý se může chlubit vysokou emoční inteligencí. Ta přitom nemá s intelektem a schopnostmi učit se novým věcem prakticky nic společného. Označuje totiž to, do jaké míry umíme zpracovávat své emoce, jak jimi ovlivňujeme druhé a také například určuje to, jak vnímáme sami sebe a umíme se v různých směrech motivovat.
Pět oblastí
Emoční inteligence zahrnuje pět oblastí, do kterých se prolíná, a sice sebevnímání, sebemotivaci, empatii, sociální kompetenci a sebeovládání. A nutno říct, že jen málokdo se umí ve všech oblastech pohybovat a správně reagovat.
Člověk, který oplývá vysokou emoční inteligencí, se nebojí mluvit o svých pocitech a umí je také správně pojmenovat. Zároveň je zvládá vyjadřovat, ale takovým způsobem, aby neubližoval druhým. Nic ho jen tak nerozčílí, a když už ano, tak jen skutečně závažné události, ve kterých zkrátka jinak ani reagovat nejde. Vnímá sám sebe, má povědomí o svém chování a ovládá své emoce. Nic ho jen tak nerozhodí ani neurazí.

Jedinci s nadprůměrnou emoční inteligencí se také nebojí velkých výzev. Umí se dostatečně motivovat k tomu, aby dosáhli vytoužených cílů. Když už se například rozhodnou zhubnout, rozhodně cvičení a zdravé stravování neodkládají na později. Prostě se do všeho vrhnou hned a nevymýšlí si žádné výmluvy. Schopnost motivovat se ale nevztahuje jen na ně samotné, skvěle umí „nakopnout” i ostatní. Když už tedy my sami neoplýváme vysokou emoční inteligencí, rozhodně se vyplatí mít takového člověka v okolí.
Emočně inteligentní lidé velmi dobře navazují mezilidské vztahy. Na osoby kolem sebe působí příjemně, přátelsky a dá se s nimi mluvit prakticky o všem. Také jsou velmi empatičtí a vědí, jak pracovat s emocemi ostatních. I díky tomu jsou mezi přáteli velmi oblíbení. Také mezi kolegy, není jim cizí s někým spolupracovat a umějí vyjednávat s lidmi.

Zvýšení emoční inteligence
Na emoční inteligenci lze pracovat. A jistými opatřeními je možné ji markantně zvýšit. Absolutním základem je naučit se zvládat své pocity. Když vás například něco nebo někdo rozčílí, než propadnete v záchvat vzteku, zkuste se zamyslet nad tím, proč vás taková emoce ovládla a zda byla vůbec adekvátní.
Stejně tak pomáhá přijmout zodpovědnost za své emoce. I když ve vás vyvolává nepříjemné pocity komunikace s bývalým manželem, prudérním šéfem v práci anebo třeba otrávenou prodavačkou v obchodě, myslete na to, že jen a pouze vy můžete své emoce ovládat. Nedávejte tuto moc do rukou druhým.
Když o svých emocích, o svém chování, empatii a také motivaci budete více přemýšlet a dívat se na ně z více úhlů, postupem času se vaše emoční inteligence zkrátka zvýší.
Jak jste na tom ale teď? Zkuste odpovědět na několik jednoduchých otázek
1. Máte běžně své emoce pod kontrolou?
- a) Ano, vždy o nich přemýšlím, než začnu konat.
- b) Ne, jednám impulzivně a nechávám se emocemi strhnout.
2. Představte si situace, že jste na pracovišti a jeden z vašich kolegů se pod náporem práce rozpláče. Co uděláte?
- a) Budu se ho snažit utěšit a nabídnu mu, že mu s jeho prací pomohu.
- b) Nasadím si sluchátka a budu předstírat, že nic neslyším ani nevidím.
3. Co vás ve vašem životě nejvíce motivuje?
- a) touha dosáhnout svých vysněných cílů
- b) úspěchy druhých
4. Která z možností vás více vystihuje?
- a) Vždy se snažím dělat maximum a sám/sama si nastavuji vysoké cíle.
- b) Vždy udělám jen to, co po mně okolí chce.
5. Jak se chováte při utváření názorů?
- a) Vždy mám vlastní názor a nebojím se jít proti proudu. A to i tehdy, kdy by na můj názor mohlo být nahlíženo s odporem.
- b) Přejímám názory ostatních, abych byl/a mezi lidmi populární a nevyčníval/a z davu.
6. Dáte na první dojem?
- a) ne
- b) ano
7. V obchodě se k vám prodavačka nechová zrovna zdvořile. Jak se zachováte?
- a) Zachovám klid a i přesto, že prodavačka není slušná, na konci nákupu poděkuji a rozloučím se s ní. Možná jen nemá svůj den.
- b) Jak ona ke mně, tak já k ní. Na její emoční výlevy nemám náladu.
8. Podle čeho si spíše vybíráte přátele?
- a) Podle toho, jak si s nimi rozumím a jak se ke mně chovají.
- b) Přátele si vybírám podle toho, jak se ke mně chovají, ale také podle toho, jaké výhody by mi přátelství s nimi mohlo přinést.
9. Vydáte se s přáteli do své oblíbené restaurace, ale před vchodem zjistíte, že je výjimečně zavřeno. Jak se zachováte?
- a) Situaci se zasměji a společně s kamarády se budu snažit vymyslet jiný plán.
- b) Začnu se rozčilovat, nadávat a doufat, že někdo z mých blízkých rychle vymyslí náhradní řešení.
10. Nastoupíte do nového zaměstnání a kolegové vás pozvou večer na skleničku, abyste se seznámili. Co spíše uděláte?
- a) Okamžitě souhlasím, protože je chci všechny poznat.
- b) Vymluvím se na to, že už večer něco mám, a budu doufat, že se mě další den znovu nezeptají.
Hodnocení
Převládají odpovědi a):
Gratulujeme! Vaše emoční inteligence je na vysoké úrovni. Umíte ovládat své emoce, jste empatičtí a ochotní komukoliv pomoci. Je radost vás mít po svém boku.
Odpovědi a) a b) jsou vyrovnané:
Vaše emoční inteligence je průměrná. Což ovšem nemusí nutně znamenat nic špatného. Umíte pojmenovat své emoce, ale jen málokdy s nimi umíte pracovat. Někdy máte den, kdy vás nic nerozhodí, jindy vás zase může pořádně rozčílit jen to, když vedle vás někdo hlasitě dýchá.
Převládají odpovědi b):
Emoční inteligence je u vás na nízké úrovni. Zkuste na sobě pracovat a naučit se své pocity lépe zvládat. Snažte se nehledět na úspěchy druhých a nastavte si své vlastní. Když budete správně postupovat a dopřejete si dostatek času a prostoru, určitě se vaše emoční inteligence zvýší.