Kupujete krájený chléb v igelitových sáčcích? Po přečtení si to dvakrát rozmyslíte
Asi většina z nás si ráda zjednodušuje život. A právě hotový krájený chléb nám dokáže ušetřit drahocenné minuty, které bychom trávili řezáním krajíců. Stačí otevřít sáček a hned máme po ruce hotové plátky, připravené ke snídani či svačině. Ale přemýšleli jste někdy o tom, co se skrývá za touto pohodlností? Přečtěte si, že tento zrychlený ranní rituál má možná i své temné stránky.
Igelitové sáčky, ve kterých krájený chléb je chléb uzavřen, nemusí být vždy zdaleka tak bezpečné, jak by se mohlo na první pohled zdát. Igelit sám o sobě může obsahovat chemikálie, které se postupem času mohou uvolňovat do potravin, zejména pokud jsou vystaveny vyšším teplotám nebo slunci. Ačkoliv jsou plasty určené pro balení potravin považovány za relativně bezpečné, ve vzduchu stále visí otazník dlouhodobých účinků těchto látek na naše zdraví. Pokud chcete mít jistotu, že váš chléb není kontaminován žádnými nežádoucími látkami, bylo by lepší začít přemýšlet nad alternativami.
Trvanlivost na úkor kvality
Krájený chléb v igelitovém sáčku má často delší trvanlivost než čerstvý bochník koupený v pekárně. A to má samozřejmě své důvody. Aby vydržel co nejdéle, musí obsahovat různé konzervanty, které zabrání plísním a dalším problémům, jež by zkrátily jeho životnost. Jenže tyto konzervanty mohou ovlivnit nejen chuť, ale také kvalitu samotného chleba. Pokud porovnáte čerstvě upečený chléb z tradiční pekárny s tím krájeným ze supermarketu, pravděpodobně pocítíte ten rozdíl – nejen v chuti, ale i ve struktuře a vůni.

Kolik umělých přísad v sobě krájený chléb skrývá
Ruku na srdce, když jste si naposledy koupili krájený chléb v igelitovém sáčku, podívali jste se na etiketu? Pokud ano, pravděpodobně jste byli překvapeni tím, kolik složek tam najdete. Kromě pšenice, droždí a vody jsou často přidávány různé stabilizátory, emulgátory a cukry. Všechny tyto přísady mají za úkol zajistit, že chléb bude vypadat dobře, vonět a mít správnou texturu po co nejdelší dobu. Jenže s tím přichází otázka – je to stále ještě ten “poctivý” chléb, který bychom chtěli jíst?
Zvažte návrat k čerstvému chlebu
Pokud máte pocit, že krájený chléb v plastovém obalu pro vás možná není tou nejlepší volbou, není těžké najít zdravější alternativy. Mnoho místních pekáren nabízí čerstvě upečený chléb bez zbytečných přísad, který si jednoduše nakrájíte sami doma. Ano, možná vám to zabere pár minut navíc a krajíce nebudou jeden jako druhý, ale výsledek stojí za to. Chléb z pekárny obvykle obsahuje méně konzervantů a přidaných látek, má kratší trvanlivost, ale chutná mnohem lépe a jeho vůně je nepřekonatelná.

Jak skladovat chléb bez plastového obalu
Pokud se rozhodnete opustit plastové sáčky, je důležité vědět, jak správně skladovat čerstvý chléb, aby vám dlouho vydržel. Z vlastních zkušeností doporučujeme chleba uložit v látkovém sáčku nebo zabalený v utěrce do chlebníku či ošatky, kde bude moci dýchat, aniž by se zbytečně vysušoval. Chléb uložený tímto způsobem vydrží déle čerstvý a zachová si svou lahodnou chuť. A pokud se bojíte, že vám čerstvý chléb do druhého dne ztvrdne, můžete si ho jednoduše rozdělit a část zamrazit.