Které země by mohly přijmout bitcoin, jako zákonné platidlo?
Salvador je prozatím jedinou zemí, kde je bitcoin legální měnou. Stejný krok by však mohly zvážit i další země. Server Numerama odhaluje, proč by tak mohli učinit a kdo jsou nejpravděpodobnější kandidáti.
S bitcoiny nyní obchodují lidé po celém světě. Pouze v jedné zemi, v Salvadoru, má však tato kryptoměna v současnosti status zákonného platidla (vedle dolaru). Mohly by i další státy vsadit na stejnou kartu jako salvadorský prezident Nayib Bukele, který je fanouškem bitcoinu, a učinit z této kryptoměny zákonné platidlo?
Společnost KPMG Blockchain Partner ve své lednové zprávě Cryptocurrency Outlook Report odhaluje faktory, které by mohly přimět další země k podobné strategii. První je ten, jestli přijímá země hodně peněžních převodů ze zahraničí? Peníze, které expatrianti posílají zpět svým příbuzným do vlasti, tvoří významnou část zdrojů některých zemí. Tyto převody, zejména prostřednictvím společnosti Western Union, jsou však pomalé a nákladné. Kryptoměny by v tomto ohledu mohly nabídnout zajímavou alternativu.
Foto: Dmitry Demidko / Unsplash
Nebankovní populace
Další strategickou otázkou je, kolik obyvatel má přístup k bankovnímu účtu. Na celém světě ho nemá 1,7 miliardy lidí. „Nicméně i v nejchudších a nejméně rozvinutých oblastech je nyní přístup k chytrým telefonům (a internetu obecněji) velmi rozšířený,“ uvádí KPMG. Digitální platební možnosti, které nabízejí kryptoměny, jsou proto v tomto ohledu skutečnou výhodou.
Podle poradenské společnosti by bitcoin mohl být zajímavý také pro země, kde inflace a volatilita představují skutečný problém. V rámci boje proti těmto jevům musely některé státy navázat svou národní měnu na dolar nebo euro. Výhodou je stabilizace měny státu, nevýhodou však výrazné omezení jeho manévrovacího prostoru v oblasti měnové politiky. Pokud se cena bitcoinu časem stane méně volatilní, mohl by představovat alternativní způsob boje proti inflaci, upozorňuje společnost KPMG.
Foto: Aleksi Räisä / Unsplash
Využití energie promrhané při těžbě
Dalším důvodem, proč by státy mohly chtít učinit bitcoin zákonným platidlem, je energie. Země, které využívají velké množství vodní energie, například často produkují přebytečnou energii, kterou nemohou skladovat. Tuto promarněnou energii by bylo možné získat zpět a využít ji k těžbě kryptoměn, jako je bitcoin, a vydělat tak peníze.
K přijetí bitcoinu jako zákonného platidla by některé země mohly přimět i další faktory, např.:
- úroveň přijetí kryptoměn: v některých zemích, jako je Vietnam, Filipíny nebo Maroko, je poměrně vysoká
- stav státního dluhu: pokud má země velký veřejný dluh, který musí splácet v cizí měně, například v dolaru, bude se zdráhat učinit bitcoin zákonným platidlem.
- sankce: pokud se na některou zemi vztahují sankce/embargo, přijetí bitcoinu by mohlo usnadnit mezinárodní obchod.
bilance dovozu/vývozu
Foto: rebcenter-moscow / Unsplash
Země, které by mohly riskovat bitcoin
S přihlédnutím k těmto různým faktorům je seznam zemí, které by s největší pravděpodobností následovaly Salvador. Ve Střední Americe poradenská společnost poukazuje na Honduras, Nikaraguu, Guatemalu, Dominikánskou republiku a Jamajku. V severozápadní Africe, Maroko a Senegal. V regionu střední Asie/Kavkaz Gruzie, Uzbekistán, Arménie, Tádžikistán, Kyrgyzstán a Pákistán. V jihovýchodní Asii, Vietnam, na Filipíny a na Srí Lanka.
Počet zemí, které se k tomuto kroku odhodlají, bude do značné míry záviset na tom, jak dopadne zákon o bitcoinech v Salvadoru. Bitcoin je tam legálním platidlem teprve od září 2021 a zatím je příliš brzy na to, abychom mohli říci, zda to byla moudrá sázka.
Zdroj: numerama.com