Které starověké čínské vynálezy dodnes používáme?
Čína je země, která zahrnuje jak obrovské městské oblasti se složitým průmyslem, tak i velmi odlehlé oblasti bez jakýchkoli moderních vymožeností. Tato země je však také jednou z nejstarších civilizací, které na světě stále existují. Její dlouhá historie umožnila jejímu lidu vyvinout několik docela skvělých inovací, z nichž mnohé používáme dodnes, píše server Yahoo! News. Tyto nástroje a objevy vznikly díky moudrosti starých Číňanů.
Lampiony
Pravděpodobně jste již viděli svítící papírové lampiony, které lze vypustit do vzduchu a vyletět vysoko do atmosféry. Číňané tyto lampiony vyvinuli, aby je mohli používat při oslavách a festivalech.
Lampiony fungují stejně jako horkovzdušné balóny. Hořící svíčka ve spodní části lampionu ohřívá vzduch uvnitř. Horký vzduch má menší hustotu než studený, takže se vzduch spolu s papírovým lampionem vznáší. Bude stoupat tak dlouho, dokud bude vzduch uvnitř lucerny teplejší než okolní vzduch – stejně jako horkovzdušný balón, mraky apod.
Draci
Za milé vzpomínky na pouštění draků můžete poděkovat starým Číňanům. Létající draci byli původně vyvinuti pro náboženské slavnosti, ale pak se stali oblíbenými hračkami pro děti i dospělé. Později se tato inovace využila ve vývoji velkých lidských kluzáků. Tento příběh má však i svou temnou stránku. Při vývoji kluzáků se k jejich testování využívali vězni. Připoutali je do kluzáku a pak kluzák pustili ze skály. Ne všechny testy přitom mohli být úspěšné.
Foto: Umut YILMAN/Unsplash
Kompas
Kompas využívá magnetické pole Země k určení směru při navigaci. Dnes se to z velké části provádí elektronicky, ale stále se využívá magnetické pole. Když Číňané kompas vynalezli, jeho jediným účelem bylo zajistit, aby stavěli své domy směrem na jih, protože se věřilo, že to umožní, aby vaším domovem proudily dobré vibrace přírody. Kompas funguje tak, že se na něj zavěsí magnet, který pak ukazuje na sever.
Hedvábí
Když se vylíhne bourec morušový, stráví celý svůj housenkový život (šest týdnů) pojídáním listů moruše a rostou dál. Pak je čas se zakuklit. Hedvábí se z těla bource morušového dostává, když ho kolem sebe obtočí a vytvoří kokon. Každá bource morušového vyprodukuje jedno vlákno hedvábí, které je dlouhé asi 300 stop pro jejich kokon. Staří Číňané sbírali kokony a vařili je ve vodě, aby se vlákna mohla rozmotat. Číňané drželi proces výroby hedvábí v tajnosti, což jim umožnilo být jeho jedinými dodavateli na celém světě. Zbytek světa za hedvábí platil zlatem. Hedvábí bylo v tomto období zodpovědné za velkou část ekonomiky.
Střelný prach
Střelný prach vznikl náhodou, když se staří čínští chemici snažili vyvinout lektvar, který by lidem umožnil žít věčně. Místo toho vytvořili tuto výbušnou směs. Číňané jej však používali k výrobě ohňostrojů, nikoliv zbraní. Teprve Evropané vyvinuli způsoby, jak ho využít pro energii potřebnou ve zbraních.
Papír
I když je dnes vynález papíru považován za jednoduchý, byl pro člověka jedním z nejvlivnějších vynálezů. Poprvé ho vytvořil zhruba před 2 000 lety jeden čínský dvorní úředník. Vytvořil ho smícháním kousků morušové kůry, konopí a hadrů s vodou a proměnil je v hustou pastu. Směs pak slisoval do tenkých listů a vysušil do podoby papíru.
Seismografy
První moderní detektor zemětřesení (seismograf) byl vyroben až v roce 1848. Číňané však přišli s vlastním seismografem o několik tisíc let dříve. Jejich vynález byl mnohem umělečtější. Skládal se z metr široké konvice s osmi kovovými draky na vnější straně. Každý drak držel v tlamě bronzovou kouli. Pod každým drakem se nacházela postava ropuchy připravená chytat koule. Kdyby se země začala otřásat, koule by z dračí tlamy spadly do tlam ropuch a vytvořily by zvuk, který by varoval lidi.
Tento výčet představuje jen některé z mnoha známých věcí, které začaly vznikat před tisíci lety ve staré Číně. Mezi další patří deštník, papírové peníze, počítadlo, porcelán, lodní kormidla, trakař, čaj, hodiny, stroje na psaní na stroji, tavba železa,, bronz, zubní kartáčky a mnoho dalších.
Zdroj: Yahoo! News