Kreativita Ukrajinců nemá hranice. Mořské drony jako lovci vrtulníků

Ukrajinské námořní drony se staly noční můrou pro ruskou černomořskou flotilu. Rusové je začali lovit pomocí vrtulníků, ale Ukrajinci našli zajímavý způsob, jak z dronů udělat lovce. Ukážeme vám, s čím přišli.

Ukrajinci použili námořní drony k útoku na Černomořskou flotilu, a to s více či méně úspěšnými výsledky. Mezi jejich oběti patřila vyloďovací loď projektu 775, tanker SIG nebo hlídková loďVasilij Bykov. Kromě toho je Ukrajinci použili k útoku na Krymský most.

Mezitím Rusové začali používat vrtulníky ke zvýšení obrany svých lodí a využívali například palubní děla k ničení dronů Magura V5 zjištěných v Černém moři. To si vynutilo odpověď Ukrajinců, kteří začali na některé hladinové drony montovat po dvojici raket vzduch-vzduch R-73, píše web Mil.

Kreativita Ukrajinců nemá hranice – Námořní bezpilotní letouny jako protiletadlová platforma –

Námořní drony Magura V5 jsou 5,5 m dlouhé a 1,5 m široké konstrukce podobné motorovým člunům, které jsou poháněny náporovým motorem schopným dosáhnout rychlosti až 42 uzlů.

K jejich ovládání se používají brýle rozšířené reality podobně jako u dronů FPV, které pilotovi poskytují pohled z první osoby. Pilot má totiž přímý výhled z optoelektronické hlavy vybavené denní a termovizní kamerou a přenos obrazu probíhá prostřednictvím šifrované komunikace zajišťované terminálem Starlink.

Očekává se, že drony Magura V5 budou mít dosah více než 800 km a jejich obvyklá nosnost zahrnovala bojovou hlavici o hmotnosti kolem 300 kilogramů, ale objevily se i zprávy o až dvakrát těžším nákladu

Takový výtlak je více než dostatečný k tomu, aby unesl odpalovací zařízení pro dvojici raket R-73, z nichž každá váží 105 kg, a další vybavení. Střely R-73 jsou konstrukcí vyráběnou od roku 1985 a jsou sovětskou odpovědí na střely AIM-9 Sidewinder.

Jedná se o střely typu vystřel a zapomeň, které se navádějí na zdroj tepla, takže je docela dobře možné, že námořní dron má na sobě části z letounů MiG-29 nebo Su-27. Je však třeba poznamenat, že zde stačí zachytit tepelnou stopu vrtulníku s naváděcí hlavicí střely a vrtulník po odpálení již zvládne najít cíl sám.

O zničení cíle se naopak postará 7,5 kg tříštivé hlavice. Dosah je zde neznámý, neboť určitě nebude deklarován do 30 km ve velké výšce, ale bude maximálně lehce nad 10 km, neboť vzduch těsně nad zemí či vodou je hustší.

Zdroj: redakce, mil.in.ua, militaryfactory.com