Konec globálnímu oteplování? Nizozemci by dokázali větrnými turbínami vytvořit mraky a ochladit tím planetu

Nizozemská nevládní organizace The Global Irrigation Project (TGIP) přišla s vysoce inovativním konceptem, kdy větrné turbíny, které se používají k udržitelné výrobě energie, vytvářejí mraky odpařováním mořské vody. Dojde tím k ochlazení planety a suché oblasti by mohly být opět přeměněné na úrodnou půdu.

Nizozemský podnikatel Pieter Hannessen je přesvědčen, že výrobci větrných turbín dokáží vyřešit globální otepování, nedostatek vody a potravin. „Díky naší technologii jsme schopni uspokojit rostoucí potřeby energie a vody. Větrné turbíny podél pobřeží Sahary mohou produkovat zelenou energii a vytvářet mraky ve velkém měřítku. Tímto způsobem jsme schopni ochladit planetu a přeměnit pouště v úrodnou půdu,“ řekl Pieter Hennessen.

V roce 2019 navštívil Pieter Hannesen Johannesburg (Jihoafrická republika), kde na vlastní oči viděl, že narůstající nedostatek vody je nutný řešit ve velkém měřítku. Od té doby pracuje s týmem vědců a inženýrů na konceptu, v němž tisíce, ne-li miliony větrných turbín budou schopny vytvořit mraky a obnovitelné zdroje energie. 

Podle webu InnovationOrigins strategickým umístěním tisíců upravených větrných turbín na pobřežních místech v blízkosti problematických míst bude mořská voda selektivně vypařována do atmosféry. To povede k vytvoření oblačnosti, ze které nakonec voda sestoupí zpět na zem v podobě srážek. Opuštěné oblasti tak lze přeměnit na půdu vhodnou pro vegetaci a zěmědělství.

„S oblačností bude blokováno sluneční světlo a tím se ochladí zemský povrch. Kromě toho se mraky přesunou do suchých oblastí, kde srážky umožní růst vegetace. Stoupne hladina podzemní vody, objeví se jezera a vegetace může prosperovat. Podle našich výpočtů by tato technologie mohla dokonce umožnit zemědělství na Sahaře,“ říká Pieter Hannesen.

Video, které nevládní organizace TGIP poskytla, nastiňuje budoucnost celého projektu. Prostřednictvím futuristických větrných farem, zemědělských robotů a pouštních krajin proměněných v úrodnou půdu by mohlo dojít ke zmírnění globálního oteplování. V nadcházejícím období The Global Irrigation Project ve spolupráci se svými partnery plánuje, že provede první testy a měření.

Doufejme v realizaci jejich skvělého projektu.

Zdroj: innovationorigins.com