Kilometr pod hladinou Mexického zálivu byl spatřen obří tvor
Hlubinnému robotu, který proplouvá zónou Montereyského zálivu, se podařilo pořídit neuvěřitelně vzácný videozáznam obřího přízračného želé. O výsledku pozorování v Mexickém zálivu informoval sciencealert.com.
Za 34 let provádění hlubokomořských výzkumů vyslal Výzkumný ústav akvária v Monterey Bay do hlubin dálkově ovládané roboty (ROV) již tisíckrát, a přesto je to teprve podeváté, co narazil na tohoto plachého karmínového tvora.
V hloubce 990 metrů už není téměř žádné sluneční světlo a tělo obří medúzy je zde sotva viditelné. Robot si ale se špatnými podmínkami poradil a nabídl vědcům fascinující pohled. Na úžasných záběrech, sdílených na youtube, je vidět celé tělo přízračné medúzy, včetně ramen, která jsou dlouhá asi 10 metrů.
Na videu je také vidět, jak se jakási ryba opírá o tělo medúzy a to i přesto, že slizký povrch obřího těla pokrývají žahavá tělíska. Vědci předpokládají, že mezi rybou a přízračnou medúzou existuje symbiotický vztah. Otázkou ale zůstává, jak je možné, že žahavá tělíska na rybu neúčinkují.
Před vynálezem robotů, schopných průzkumu ve velkých hloubkách, používali vědci ke studiu tvorů v mořských hlubinách sítě. Když však výzkumníci obřího přízračného tvora nabrali a vynesli na hladinu, změnil se na „želatinový sliz“. Podvodní roboti jsou nejlepším způsobem, jak tyto nepolapitelné živočichy pozorovat a dozvědět se o nich více.
Dvě pozorování medúzy v Mexickém zálivu naznačují, že tvor by mohl lovit tak, že se přichytí na podmořské dno a volnými chapadly se snaží polapit kořist. Zda tomu tak opravdu je, prozradí až další pozorování.
Zdroj: sciencealert.com