Japonský průlom. Sonda SLIM přistála na Měsíci s neuvěřitelnou přesností

Ve velkolepém vesmírném milníku se Japonská agentura pro výzkum vesmíru (JAXA) zapsala do historie. Její sonda SLIM, pokrytá zlatou fólií, přistála na prachovém povrchu Měsíce s přesností, která nemá v dějinách průzkumu vesmíru obdoby, píše portál IFL Science.

Dne 19. ledna dosedla sonda SLIM na Měsíční půdu jen 100 metrů od cílového místa. Přistání tak překonalo všechny předchozí mise včetně legendárního Apolla 11. Japonsko se tak stává pátou zemí, která si vypěstovala svou stopu na Měsíci, a připojilo se k vesmírným velmocím jako USA, Sovětský svaz, Čína a Indie, což je obdivuhodný průlom.

Přestože technické komplikace se solárními články SLIMu, které odmítají nabíjet, mise SLIM se již stihla napsat historii. Dvě vypuštěné rovery – jeden se skákacím mechanismem a druhý, schopný měnit tvar, komunikují se Zemí a přinášejí nové poznatky.

Dnešní úspěch SLIMu je svědectvím technologické vyspělosti a odvahy, symbolizující novou éru vesmírného průzkumu. Přes technické výzvy a nejistoty, Japonsko dnes udělalo gigantický skok pro lidské poznání Měsíce.

Zdroj: IFL Science