Jako ze středověku. Rusové používají prapodivné vesty, které je uchrání jen před kameny a noži

Válka na Ukrajině už nejednou ukázala problémy Rusů, ale používat vesty, které jsou odolné jen proti noži jako neprůstřelné vesty je nejvyšší stupeň absurdity. Vysvětlíme, zda jsou tyto vesty vůbec k něčemu.

Ruští vojáci, zejména ti nedávno mobilizovaní, dostávají vybavení z dob hlubokého SSSR v hrozném stavu, jako jsou staré vysílačky nebo shnilé a zrezivělé neprůstřelné vesty. Navíc i moderní vybavení, jako jsou karabiny AK-12, které jsou maximálně čtyři roky staré, může být natolik zanedbané, že je někdy nebezpečné je používat. To v kombinaci se zimním počasím a podporou moderní techniky ze Západu dává Ukrajině na frontě skutečnou výhodu.

Proto si někteří ruští vojáci v zoufalství kupují potřebné vybavení na vlastní pěst. Ne všechny nákupy jsou ty správné, takže existují případy, kdy Rusové šli do boje ve vestě ZhZL-74 ze 70. let. Ty se hodí spíše pro středověké války, protože nejsou schopny poskytnout ochranu proti pušce nebo střelám.

Vesty ZhZL-74 našli ukrajinští vojáci 59. samostatné motorizované pěší brigády pojmenované po Jakovu Handziukazovi v jednom z domů, které předtím obsadili Rusové při osvobozování vesnic z Mykolajivské oblasti. Vojáci se rozhodli darovat nálezy Národnímu muzeu ukrajinské historie.

Vesta ZhZL-74 ochrání pouze před nožem nebo sekerou

Konstrukčně je vesta ZhZL-74 odvozena od modelu ZZT-71, který obsahuje 2 mm silné šupiny z titanu, ale varianta ZhZL-74 určená k ochraně proti nožům a používá dvě vrstvy šupin z hliníkových slitin. Vesta také výrazně snižuje dopadovou sílu kamenů nebo gumových projektilů používaných v klasických opakovacích puškách, které se někdy používají k potlačování davu, jak píše server Depot Military.

Na druhou stranu je zcela nepoužitelný proti projektilům vystřeleným ze střelných zbraní, s výjimkou například ricochetů, kdy projektil narazí do pancíře bokem velmi malou rychlostí.

Zdroj: redakce, depotmilitary.com