Jaká je nejlepší teplota v bytě? Spousta lidí ji má nastavenou špatně a neušetří ani korunu

Správná teplota v domácnosti je pro normální fungování nezbytná. Přílišné vytápění budovy však může znamenat nadměrné náklady, kterým se lze snadno vyhnout. Stačí správně nastavit termostaty.

Udržování správné teploty v domě může znamenat velké úspory. Přehřátí místnosti nemá žádný přínos. Když je nám příliš teplo, necítíme se dobře, a navíc utrácíme spoustu peněz za teplo, které stejně vypustíme oknem, když narušuje náš tepelný komfort. Ujistěte se, že váš domov není příliš teplý, ulevíte tím své peněžence a navíc se budete cítit lépe.

Na začátek je třeba zmínit, že bez termostatických ventilů lze jen těžko hovořit o regulaci teploty v místnostech, takže pokud někdo takový ventil ještě nemá, měl by zvážit jeho koupi a instalaci co nejdříve. Jedno zařízení stojí několik stovek korun, takže v případě třípokojového bytu hovoříme o výdajích 1 800 – 2 200 Kč + instalace.

Jaká teplota by měla být nastavena na termostatech?

Rozhodnutí o koupi ventilů s termostaty se nevyplatí odkládat. Upozornil i na to web Eon, který uvádí, že snížením teploty v místnosti o jeden stupeň Celsia lze snížit spotřebu energie potřebné k jejímu vytápění o 5-8 %.

Podle odborníků je požadovaná teplota v obývacím pokoji 20 stupňů Celsia. V ložnici může být nižší – většina z nás spí pod peřinou, takže nepotřebujeme tak vysokou teplotu. Teplotu zde můžete nastavit v rozmezí 16 až 18 stupňů Celsia podle svých preferencí.

Jaká teplota je v koupelně a jaká v kuchyni?

Nejtepleji by mělo být v koupelně. Zde hovoříme o teplotě, která by neměla být nižší než 22 stupňů. Vytápěním kuchyně lze ušetřit mnoho energie. Pokud se zaměříme na teplotu 18 stupňů Celsia, nebudeme potřebovat tolik tepla z topného systému. Při provozu kuchyňských spotřebičů, jako je trouba, plynový sporák nebo dokonce chladnička a myčka nádobí, se uvolňuje poměrně velké množství tepla.

Jak můžete ušetřit za vytápění? Snižte teplotu, když jdete ven

Podobné rady poskytuje i americké ministerstvo energetiky. Kromě nastavení dostatečně nízké teploty v interiéru, aby nedošlo k jeho přehřátí, Američané také doporučují dbát na to, abyste netopili, když to není nutné. Doporučujeme proto snížit teplotu v místnosti, když ji opouštíte.

Pouhé snížení teploty o 4-7 stupňů Celsia na osm hodin denně může výrazně snížit účty za vytápění. Tímto způsobem lze ušetřit až 10 % ročně.

Zdroj: redakce – autorský článek, eon.cz