Jak se vyhnout klimatické katastrofě? Globální eliminace produkce masa může zachránit planetu

Odstranění veškerého živočišného zemědělství během příštích 15 let by výrazně snížilo emise skleníkových plynů a zároveň by z atmosféry odčerpalo oxid uhličitý, napsal server Scitech Daily.

Nová studie o dopadech chovu zvířat pro výživu na klima dospěla k závěru, že postupné zrušení veškerého živočišného zemědělství může výrazně změnit trajektorii globálního oteplování. Na práci spolupracovali Michael Eisen, profesor molekulární a buněčné biologie na Kalifornské univerzitě v Berkeley a Patrick Brown, profesor biochemie na Stanfordově univerzitě a generální ředitel společnosti Impossible Foods Inc., která prodává rostlinné náhražky masa.

Eisen, který je konzultantem společnosti Impossible Foods, a Brown použili jednoduchý klimatický model, aby zjistili kombinovaný dopad eliminace emisí spojených s živočišnou výrobou a obnovení původní vegetace na 30 % zemského povrchu, který se v současnosti využívá k ustájení a krmení hospodářských zvířat.

Zjistili, že výsledný pokles hladiny metanu a oxidu dusného a přeměna 800 gigatun (800 miliard tun) oxidu uhličitého na lesní, travnatou a půdní biomasu by měla stejně příznivý dopad na globální oteplování jako snížení ročních globálních emisí CO2 o 68 %. Hlavním důvodem velkého dlouhodobého účinku, který Eisen a Brown pozorují, je to, že jeho přínosy se rychle dostavují. Brown tvrdí, že to dokazuje, že eliminace živočišného zemědělství by měla být stejně vysokou prioritou jako eliminace využívání fosilních paliv.

„Eliminace živočišného zemědělství by měla rychlejší a větší dopad v příštích 20 až 50 letech, což je kritické období pro zabránění klimatické katastrofě, a proto by měla být na prvním místě v seznamu možných klimatických řešení,“ řekl Brown.

Není to nemožný úkol

Eisen a Brown se již léta zabývají dopady chovu zvířat pro potravinářské účely. Oba muži jsou vegani. Eisen přestal jíst maso poté, co se přesvědčil o neblahém vlivu živočišné výroby na světové klima. Brown z podobných důvodů založil v roce 2011 společnost Impossible Foods, v roce 2016 začal prodávat Impossible Burger a nedávno uvedl na trh rostlinné kuřecí nugety a výrobky z mletého vepřového masa.

Většina výzkumů o dopadech živočišné výroby se dnes zaměřuje na dopady emisí metanu ze zvířat a jejich hnoje, oxidu dusného z hnojiv používaných k pěstování krmiv a oxidu uhličitého produkovaného při chovu a přepravě zvířat a masa. Dvě zprávy z minulého roku se však zabývaly jiným aspektem živočišné výroby: potenciálem, který má pastva pro obnovu vegetace a zachycování uhlíku z atmosféry.

Eisen a Brown sice uznávají, že živočišné produkty jsou ve většině zemí klíčové pro výživu, dodávají asi 18 % kalorií, 40 % bílkovin a 45 % tuků v lidské stravě, ale poukazují na to, že na celém světě již asi 400 milionů lidí žije výhradně na rostlinné stravě. Stávající plodiny by mohly nahradit kalorie, bílkoviny a tuky ze zvířat s výrazně menším dopadem na půdu, vodu, skleníkové plyny a biologickou rozmanitost a vyžadovaly by pouze drobné úpravy pro optimalizaci výživy.

„Doufám, že ostatní, včetně podnikatelů, vědců a globálních politiků, uznají, že toto je nejdůležitější příležitost, kterou lidstvo má, aby zvrátilo trajektorii změny klimatu, a využijí ji,“ řekl Brown.

Zdroj: scitechdaily.com