Izraelské námořnictvo začalo používat nový systém vzdušné obrany C-DOME k zachycení dronů

Korveta Saar 6 izraelského námořnictva dnes v noci úspěšně zachytila ​​dron přibližující se k izraelskému městu Ejlat pomocí nejnovějšího systému protivzdušné obrany.

Zachycení představuje první úspěšné nasazení systému C-DOME, námořní adaptace proslulého systému Iron Dome, určeného pro použití na námořních platformách.

Systém C-DOME, vyvinutý státní společností Rafael Advanced Defense Systems, prokázal svou účinnost, když v noci zmařil podezřelý nepřátelský cíl v Rudém moři, jak potvrdila společnost Rafael. Podle prohlášení Izraelských obranných sil podezřelý vzdušný cíl přeletěl na izraelské území po varování před nepřátelským letadlem v pobřežním městě Ejlat.

C-DOME se skládá ze tří částí: TAMIR, modulární vertikální startovací jednotka (VLU) a komponenty velení a řízení (C2). Využívá přehledový radar k detekci a sledování hrozeb, čímž eliminuje potřebu speciálního radaru.

C-DOME je námořní verze systému Iron Dome a je integrován na korvetě izraelského námořnictva Saar 6. Systém C-DOME představuje námořní evoluci systému Iron Dome, osvědčeného obranného mechanismu používaného Izraelem na souši, který v uplynulém desetiletí úspěšně zneškodnil tisíce raket a různých hrozeb.

Zdroj: Defence blog