Izrael ukázal v akci svoji nejsilnější bombu SPICE-2000. Má dolet až 60 km a váží skoro tunu

Izraelská armáda ukázala první záběry své nejsilnější letecké bomby SPICE-2000. Tato bomba je nejsilnější, co má izraelské letectvo k dispozici, a je velmi přesná, naváděná přes GPS a může nést klidně skoro tunovou nálož.

Systém SPICE (Smart, Precise Impact, Cost-Effective) je chytrá bomba vyvinutá izraelskou obrannou společností Rafael. Jádrem systému SPICE je sofistikovaný naváděcí balíček vybavený inerciálním navigačním systémem (INS) a funkcemi GPS. Tento komplet umožňuje přenos obrazu v reálném čase a díky použití skládacích křídel a několika ploutví umožňuje upravovat kurz na cestě k cíli. Nejsilnější bomba Spice 2000 má dosah až 60 km.

Rodina bomb SPICE zahrnuje čtyři různé modely: Spice 250 o hmotnosti 125 kg, Spice 1000 o hmotnosti 450 kg, Spice 2000 o hmotnosti 900 kg a nedávno představený Spice 250 ER. Model Spice 250 ER se vyznačuje prodlouženým doletem na 150 kilometrů. Na těchto bombách je dobré i to, že se poradí i když přijdou o GPS signál. Jelikož mají integrovaný systém, který dokáže cíl sám rozpoznat, díky předem nahraným obrázkům v paměti.

Zdroj: redakce, defence-blog