Íránská tajná základna Orel 44 už není tajná. Přišlo se na to, kde přesně se nachází a co skrývá

Umístění íránské podzemní základny Orel 44 možná není tak záhadné, jak se původně zdálo. Odborníci, kteří využívají otevřené zdroje informací, tvrdí, že se dozvěděli o jeho poloze. A co víc, dokonce uvádějí přesné zeměpisné souřadnice „pevnosti“, kde mají být umístěny mimo jiné stíhačky F-4 Phantom II nebo Suchoj Su-35, jak uvádí server Defence Blog.

Íránské letectvo zveřejnilo fotografie a záběry íránské podzemní letecké základny Orel 44. Zařízení má sloužit letectvu Íránské islámské republiky a umožnit rychlé starty stíhaček, jako jsou F-4 Phantom II a Suchoj Su-35. Letectvo sice neuvedlo přesnou polohu základny, ale poznamenalo, že taková zařízení se budují pod horami na různých místech.

Íránská základna není tak záhadná

Umístění základny není tak záhadné, jak by se mohlo zdát. Odborníci na tzv. open-source intelligence (OSINT) neboli zpravodajství z otevřených zdrojů určili jeho zeměpisnou polohu. Joseph Dempsey z Mezinárodního institutu pro strategická studia na Twitteru uvedl přesné zeměpisné souřadnice základny.

Naproti tomu íránský vojenský novinář Babakh Tagvaee sdělil, že se nachází 120 km severovýchodně od Bandar Abbásu, poblíž dálnice 92 z Hadždžibádu do Šahraku Šahíd Rádžaj, a že se očekává zahájení výstavby v roce 2015. Věrohodnost těchto zpráv je obtížné jednoznačně posoudit, ale je známo, že fotografie nebo videozáznamy jsou mocným nástrojem v rukou odborníků, kteří z nich umějí získat informace.

Zdroj: redakce, defence-blog.com