Instalatér prozradil výši svého platu: Několik rodin by z toho žilo celý měsíc
Řemeslníků je v Česku stále málo. Lidé si přitom za kvalitní práci rádi připlatí. Největší poptávka je po zednících, bagristech, truhlářích a instalatérech. Právě dobrý instalatér si může za měsíc přijít na docela slušnou výplatu. Vydělat si může až osmdesát tisíc měsíčně, což je několikatýdenní rozpočet i dvou až tří rodin.
Lidé v dnešní době rozhodně hledají hlavně kvalitu. Čím dál častěji si žádají lepší materiály i za cenu toho, že si za něj připlatí. Pokud dnes najdete dobrého a spolehlivého řemeslníka, držte se ho vší silou. Stává se, že si mezi sebou lidé šikovného člověka přetahují. Kvalitní a dobrý instalatér tak určitě nemá v dnešním světě o práci nouzi.
Dobrý instalatér nepotřebuje reklamu, stačí mu doporučení
Až 60 % lidí se při výběru řemeslníků řídí doporučením svých známých. Pokud je instalatér šikovný a osvědčí se, už si nepotřebuje dělat další reklamu. Bohatě mu stačí, když se spokojený zákazník o svou zkušenosti podělí s dalšími potencionálními zákazníky. Aktuálně pro serveru irozhlas.cz chybí v Česku až 300 tisíc kvalitních vyučených pracovníků. Na celé situaci je nejhorší to, že ti nejspolehlivější z nich už odcházejí do důchodu a z mladých je nemá moc kdo nahradit.
V 90. letech šli šikovní chlapci automaticky do učení, kdežto dnes už je „výuční obor“ pro mnohé takřka sprosté slovo. Dnešní mládež se kvůli stoupající popularitě technologií hlásí spíše na digitální a IT obory, což může být pro klasické řemeslo do budoucna velký problém. Podle viceprezidenta Hospodářské komory Romana Pommera je přitom třeba instalatérské řemeslo finančně velmi atraktivní. „Dneska si skutečně v klidu člověk vydělá 70 nebo 80 tisíc. Důležité samozřejmě je, že když je mu 23 let, tak si takové peníze nevydělá hned,“ nechal se slyšel pro irozhlas.cz s tím, že i v oboru řemesla je nutné se stále učit a sebevzdělávat.

Instalatérský obor je náročný i po teoretické stránce
Rozsah pracovní činnosti běžného instalatéra je rozmanitý. Do tohoto soupisu práce patří nejen revize okruhů vody, ale také kompletní řešení a realizace topení, návrhy topenářského systému, realizace podlahového vytápění a oprava kanalizace. Klasický instalatér běžně vyjíždí i k haváriím vody. Po schopných a spolehlivých instalatérech je skutečně obrovská poptávka. Tím, že jsou manuální řemeslníci dnes „nedostatkové zboží“, dostává se jim i patřičného finančního ohodnocení.
I přesto, že hlavní náplní instalatérské práce je zapojení topení, můžete si tohoto řemeslníka domů přivolat i v případě, že se vám v koupelně ucpe odpad. Dokáže vám bez problému zapojit vodovodní baterie, zprovoznit myčku a pračku nebo vyměnit jakékoliv potřebné ventily ve spotřebičích.
Hodinová sazba instalatéra dnes začíná běžně na 300 korunách za hodinu. Většina z nich si navíc k práci účtují ještě dopravné. Za složitější úkoly a náročnější práci si pak dobrý řemeslník řekne i 700 korun za hodinu.

Zájem o učební obory klesá každým rokem
Zájem o klasické učební obory klesá každý rok. České školy navíc bojují i s dalším problémem – nemají odborníky, které by mladé učně mohli učit. „Je nedostatek odborných pracovníků jak na teorii, tak na praxi. Protože tady špatně sháníme nové pracovníky, kteří by se těmi žáky zabývali,“ postěžoval si pro TV Nova jeden ze zástupců ředitele školy pro vzdělávání Vladimír Světlík. I to, že student úspěšně dokončí řemeslné učení neznamená, že bude v tomto oboru pracovat.
Mezi nejžádanější řemesla v Česku aktuálně kromě instalatérů patří i pokrývači a obkladači. Řemeslníci mají kolikrát tolik práce, že si mohou vybírat, ke komu a kdy přijedou podle sebe a svých možností. Průzkum mezi řemeslníky ukázal, že 75 procent z nich nemá problémy se získáváním zakázek a řada jich má objednávky na měsíce dopředu.
Zdroje: novinky.cz, irozhlas.cz, tvnova.cz