Infrastruktura pro elektromobily je problém. Americká společnost představila nové řešení, jak předejít nedostatku nabíjecích stanic

Problémem elektromobilů je, že jejich používání roste mnohem rychleji než nabíjecí infrastruktura. Vybudování dostatečně rozsáhlé nabíjecí sítě pro elektromobily trvá měsíce nebo dokonce roky. Podle startupu ze Seattlu v USA by řešením mohly být robotické nabíječky, jak píše web Yanko Design.

Autonomní robotické nabíječky společnosti AUTEV, označované za budoucnost nabíjení elektromobilů, se pohybují a nabíjejí elektromobily kdekoli, místo toho, aby elektromobil musel cestovat k nabíjecí stanici.

Autonomní nabíječky na kolečkách pomáhají pokrýt oblasti, kde ještě není vybudována nabíjecí infrastruktura, a to díky své schopnosti přesouvat se od auta k autu a postupně je nabíjet. Robot AUTEV je malé zařízení na čtyřech kolech, které se může autonomně pohybovat po parkovištích a nabíjet elektromobily pomocí baterií, které jsou v něm umístěny. Uživatelé mohou robota přivolat pomocí aplikace, a když dorazí na místo určení, stačí jen zapojit jeho nabíjecí zásuvku do auta. AUTEV tak nabízí mobilní řešení napájení, které lze rychle implementovat.

Průzkumy ukazují, že na trhu existuje obrovský rozdíl mezi nárůstem počtu elektromobilů v ulicích a tím, jak roste infrastruktura pro jejich nabíjení. Technologie AUTEV snižuje potřebu pevné nabíjecí infrastruktury a zvyšuje komfort nabíjení pro majitele elektromobilů. Společnost chce flotily těchto nabíjecích robotů zpřístupnit provozovatelům autoservisů pro komerční využití do začátku příštího roku. Provozovatelé budou platit měsíční poplatek a budou mít příjmy od zákazníků, kteří robotické nabíječky využijí, a také z reklamy, která se bude zobrazovat na displejích robotů.

Zdroj: yankodesign.com, redakce