Infiniti QX80: Stereo tohoto nového SUV vám umožní provádět telefonní hovory, které vaši spolucestující neuslyší

Jedete s rodinou autem na výlet, posloucháte hudbu, zpíváte si, když v tom někdo volá. Takže musíte hudbu vypnout, a všichni pak s vámi poslouchají hovor, i když je to třeba naštvaný šéf, nebo tajemství kamaráda. Tomu je ale konec!

Nissan, právě předvedl novou funkci ve svém novém SUV. Funkce umožňuje všem ostatním ve vozidle poslouchat, co chtějí, zatímco řidič telefonuje a nepotřebuje sluchátka. Hovor slyší pouze řidič a osoba na druhém konci hovoru neslyší hudbu, která ve voze hraje. Je to nejnovější trik ve stále více konkurenčním světě automobilových zvukových systémů.

Potlačení zvuku

Technologie potlačení zvuku také není novinkou. Obecně funguje tak, že pomocí reproduktorů vytváří zvukové vlny, které potlačují nežádoucí zvuky. Pokud si představíte zvukové vlny jako čáru jdoucí nahoru a dolů, pak si představte, že ji překryjete druhou čárou, která jde nahoru a dolů v přesně opačných směrech, skončíte v podstatě s plochým pásem. Jinými slovy, žádný zvuk.

Potlačení zvuku ve sluchátkách a autorádiu se obvykle používá k odstranění nepřetržitých dunivých zvuků, jako je hluk motoru. Je to mnohem těžší se zvuky jako hudba, která se každou chvíli hodně mění.

Místo toho, aby se při snímání zvuků ze vzduchu spoléhalo pouze na mikrofony, stereo Klipsch v Infiniti QX80 čte přehrávanou digitální hudební skladbu – stejně jako při jejím přehrávání – a může ji použít k vytvoření kompenzačních zvukových vln z reproduktorů kolem sedadla řidiče. To vytváří okolo řidiče tichou bublinu, takže telefonní hovory nebo navigační pokyny zní pouze přes reproduktory opěrky hlavy slyší je pouze řidič. Mezitím osoba na druhém konci telefonního hovoru neuslyší hudbu vůbec. Je to jako mluvit s někým v tiché místnosti.

Jaká je realita?

Pokud nehraje žádná hudba, ostatní lidé v autě váš hovor stejně uslyší, ale bude tišší než ve většině ostatních vozidel.