Hypersonické letadlo, které dopraví cestující z New Yorku do Tokia za jednu hodinu, má létat ve výšce 52 kilometrů

Letecký start-up odhalil první záběry svého nového hypersonického letadla, které podle něj dokáže přepravit cestující z New Yorku do Tokia za hodinu, píše web The Sun.

Za tímto účelem bude muset letadlo dopravit cestující na hranici vesmíru, než opět přistane na Zemi. Tým, který za letadlem stojí, studoval údaje z programu Space Shuttle společnosti NASA a tryskáč společnosti Venus Aerospace s příznačným názvem Stargazer dokáže vyvinout maximální rychlost 1,1 milionu km/h, která je v oboru známá také jako Mach 9.

Pohon zajišťuje rotačně-detonační motor, který se otáčí rychlostí 20 000 otáček za sekundu, ale vzlétat bude pomocí běžných proudových motorů. Letoun byl vyvinut společně se špičkovým zařízením NASA pro lety lidí do vesmíru.

Ale na rozdíl od tradičních cestujících v běžných letadlech, by se ti na palubě Stargazeru měli dostat až do výšky 52 kilometrů.

Zatím máme k dispozici pouze počítačový model letadla před stavbou prototypu. Má však být 30 metrů široký a 45 metrů dlouhý a jeho vzletová hmotnost má být přibližně 68 tun.

Vejde se do něj však pouze 12 cestujících, takže se předpokládá, že ceny letenek budou poměrně vysoké.

Zdroj: The Sun