Futuristické město Yiti bude 100% energeticky soběstačné

Na Blízkém východě se plánuje výstavba nového udržitelného města. Yiti, rozšíření hlavního města Maskatu, se nachází v blízkosti mezinárodního letiště a má výhled na malebný Ománský záliv. Město je navrženo tak, aby zlepšilo kvalitu života obyvatel, aniž by byly ohroženy potřeby budoucích generací, a aby se stalo fungujícím modelem pro budoucí města.

Na ploše jednoho milionu metrů čtverečních bude podle internetové platformy Ground Report více než 1 650 obytných jednotek, včetně 300 energeticky úsporných vil v oblastech bez spalovacích vozidel. Město bude vyrábět 100 % vlastní energie, recyklovat vodu a odpad a nakonec dosáhne „čisté nuly“ z hlediska škodlivého uhlíkového znečištění. Podle serveru Ground Report bude Yiti instalovat na budovy solární panely a využívat solární energii a úložiště, čímž sníží účty za elektřinu o 100 %.

Zahrady a skleníky ve městě budou produkovat potraviny z místních zdrojů a zavlažovací systémy budou využívat recyklovanou vodu. K dalším významným prvkům města bude patřit „zelená páteř“ s vysázenými rostlinami, která bude procházet městem, laboratoř See Lab pro vzdělávání v oblasti udržitelného rozvoje a „udržitelná mešita“ postavená s ekologickým designem. V Yiti bude wellness centrum, centrum na pomoc lidem s autismem, sportovní park, přibližně 7,4 km běžeckých a cyklistických stezek a další.

Tvůrci města plánují, že Yiti bude také jedinečnou ekoturistickou destinací se čtyřhvězdičkovým hotelem a pětihvězdičkovým přímořským letoviskem. Komunita s oficiálním názvem The Sustainable City – Yiti vznikla díky spolupráci vládní společnosti Oman Tourism Development Company (Omran) a společnosti Diamond Developers, která se zabývá udržitelným rozvojem. S investicí ve výši přibližně jedné miliardy dolarů se jedná o první fázi hlavního plánu rozvoje této oblasti.

Rozvoj Yiti je v souladu s 20letým vládním plánem Vize 2040, jehož cílem je diverzifikovat ekonomiku země zaměřenou na těžbu ropy a učinit ji udržitelnější. Město se inspiruje projektem Sustainable City v Dubaji, na který rovněž dohlížela společnost Diamond Developers. Města, jako je Yiti, jsou důležitá zejména jako příklady strategií, které mohou fungovat i na jiných místech, a také jako testovací pole pro nové technologie šetrné ke klimatu. Po oznámení partnerství na výstavbě města v roce 2022 chtějí jeho tvůrci dokončit Yiti do roku 2025.

Zdroj: redakce, groundreport.in, thesustainablecity-yiti.com