Francouzi mají nový model kolové samohybné houfnice CAESAR Mk II, kterou dobře znají už i Ukrajinci

Francouzská společnost Nexter Systems, která je konstrukční jednotkou mezinárodního holdingu KNDS, představila novou 155mm kolovou samohybnou houfnici CAESAR Mk II, známou také jako CAESAR NG (nová generace).

Nový dělostřelecký systém podle jeho vývojářů nabízí zvýšenou mobilitu, zvýšenou ochranu a větší palebnou sílu.

CAESAR NG představuje významnou evoluci předchozího CAESAR 6×6. Tato samohybná děla jsou dobře známá ukrajinským dělostřelcům, jelikož Francie již poskytla Ukrajině dělostřelecké systémy CAESAR. Dále pak Francie oznámila zahájení dělostřelecké koalice na podporu Ukrajiny, v jejímž rámci podle ministra ozbrojených sil Francie dodá Ukrajině v nadcházejících týdnech 6 houfnic Caesar a během roku 2024 se také chystá vyrobit 72 dalších takových samohybných děl pro Ukrajinu.

Samohybné dělo si zachovává stejné dělo ráže 155 mm/52 a nyní obsahuje aktualizovaný podvozek nákladního automobilu 6×6. Toto dělostřelectvo může při použití standardní munice dosáhnout maximálního dostřelu až 40 kilometrů.

Klíčovým vylepšením je integrace spolehlivého motoru o výkonu 460 koní, což je významný upgrade oproti motoru o výkonu 260 koní předchozího modelu. Tato varianta je navíc vybavena novým systémem automatické převodovky a aktualizovaným podvozkem vyvinutým francouzskou společností ARQUUS.

Kabina nákladního vozidla CAESAR NG nyní obsahuje vylepšené pancéřování. Je dovedena na standard STANAG 4569 úrovně 2. To znamená, že je schopna kabina odolat výstřelu z ručního kulometu ráže 7,62 mm na krátkou vzdálenost (30 metrů), 6kilogramovému improvizovanému výbušnému zařízení detonujícímu pod popř. v blízkosti vozidla, stejně jako 155 mm šrapnelová střela, která praskne na vzdálenost 80 metrů.

Mezi další významné pokroky v CAESAR NG patří sofistikovaný software pro řízení palby, radiokomunikační systém CONTACT a radiokomunikační systém BARAGE vyvinutý francouzskou společností Thales.

Nová generace houfnic CAESAR získala poměrně příznivé recenze od odborníků obranného portálu Meta-defense, ačkoli je nový CAESAR těžší než jeho první generace, bude také mobilnější a lépe chráněný než jeho předchůdce, vlastnosti, které jsou více než patrné v případě vysoké intenzity bitvy.

Zdroj: Armyinform