Fotovoltaika s využitím plastu PET? Japonci provedli úspěšný test. Dává to smysl
Plastová fotovoltaika nezní příliš povzbudivě. Výzkum provedený japonskými vědci však naznačuje opak. Zatímco od PET lze jen stěží očekávat, že nahradí křemík, sklo ano, a výsledky se ukazují jako velmi uspokojivé, píše portál PV-magazine.
Obvykle mají fotovoltaické panely skleněný kryt. Vědci z japonského Národního institutu pokročilé průmyslové vědy a technologie se však rozhodli použít polyethylentereftalát, tedy oblíbený PET. Přestože tento materiál nemá nejlepší konotace, testy prokázaly velmi dobré vlastnosti.
Fotovoltaika z plastu
„Naše testy ukázaly, že křemíkové solární články s povlakem z PET fólie jsou vysoce spolehlivé při vysokých teplotách a vysoké vlhkosti,“ komentoval Tomihisa Tachibana, spoluautor výzkumu. Dodal, že tyto fólie jsou díky své dobré elektrické izolaci a optické propustnosti dobrou alternativou ke sklu.
V rozhovoru pro časopis vědec Tachibana přiznal, že výpočty nákladů na takové řešení zatím nebyly provedeny. Podle jeho názoru se však dá předpokládat, že takové panely budou jednoznačně levnější, a to nejen kvůli výrobě samotného materiálu, ale také kvůli snížení hmotnosti, a tím i nákladů na dopravu.
PET fólie se nacházela nejen na přední, ale i na zadní straně panelu. Tyto dvě vrstvy jsou od samotného solárního článku c-SI ještě odděleny prvky z ethylvinylacetátu (EVA). Struktura panelu je tedy následující: PET/EVA/c-SI/EVA/PET.
Nižší náklady, větší flexibilita
Kromě nižších nákladů se fotovoltaické panely s plastovým krytem vyznačují také vysokou pevností a flexibilitou. Vraťme se k výsledkům – pokud jde o napětí a faktor plnění, byly dosažené výsledky stejné jako u skleněných panelů. Jediným rozdílem byla o 10 % nižší hodnota proudu u panelů s PET fólií.
Zdroj: PV-magazine