Facebook mrtvých. Digitální hřbitovy už dorazily do Polska. Kdy tato móda přijde k nám?

Náhrobky s QR kódy se na hřbitovech ve Spojených státech a Japonsku objevují už dobrých deset let. Po jejich naskenování chytrým telefonem se mohou návštěvníci daného hrobového místa dozvědět více o zesnulém.

Móda náhrobků s QR kódy se rozšířila z Japonska do Spojených států a Polska. Umožňují návštěvníkům hrobu seznámit se s historií zesnulého, prohlédnout si jeho fotografie z mládí nebo si přečíst vzpomínku, která je na nich vyvěšena, a přitom stát přímo u pomníku svého blízkého. Stačí vytáhnout chytrý telefon z kapsy nebo kabelky a naskenovat QR kód.

Dnešní chytré telefony jsou často standardně vybaveny funkcí čtení QR kódů. Stačí zapnout fotoaparát nebo speciální aplikaci a namířit objektiv na tabulku s kódem, aby se otevřela speciální webová stránka věnovaná zesnulému.

QR kódy na polských hřbitovech

V Polsku již může tuto technologickou vymoženost využít téměř každý, a to díky projektům jako Epado, eMemoria, MemoryBook nebo LuxPerpetua. Toto řešení nabízí i řada kameníků, kteří pomníky zhotovují. Za zmínku však stojí, že výše uvedené společnosti poskytují také vlastní platformy, které umožňují vytvoření profilu blízké osoby, která odešla z tohoto světa, jak píše server Gazeta.

„Epado je jedinečným místem pro vzpomínky na velké lidi, kteří by neměli být zapomenuti,“ stojí na webových stránkách společnosti, kterou založil Stanislaw Urbanczyk. Platforma umožňuje připravit deník nebo album vzpomínek na blízké. Vytvoření profilu na webu Epado je velmi snadné a podobá se registraci na sociálních sítích. Můžete k tomu použít svůj účet na Facebooku nebo vyplnit klasický registrační formulář.

Po uložení základních údajů bude uživatel moci přidat fotografie a videa na památku zesnulého a vybrat si vhodný balíček. Kromě předplatného webu na určitý počet let zahrnuje i fyzický QR kód, který se umístí na náhrobek. Společnost Epado vyvinula také aplikaci pro čtení kódů, kterou si můžete stáhnout z Google Play nebo App Store.

Analogické řešení nabízí eMemoria a další platformy. „Zvěčněte památku svých blízkých na webu eMemoria.pl. Vytvořte vzpomínku, díky níž se návštěvníci budou moci dozvědět příběh života zesnulého prostřednictvím speciální tabulky s fotokódem umístěné na památníku, která po naskenování QR kódu nebo pomocí naší aplikace dostupné na Google Play a App Store zobrazí obsah vzpomínky,“ uvádí se na webových stránkách projektu.

Uvítali byste toto řešení i na českých hřbitovech?

Zdroj: redakce, gazeta.pl