Evropa buduje nejvýkonnější superpočítač na světě. Tohle je JUPITER za 12 miliard

První evropský superpočítač exascale, který bude podle odborníků nejvýkonnější jednotkou svého druhu na světě, bude spuštěn v roce 2024. Má umožnit výpočty a simulace, které byly dosud možné pouze na několika strojích umístěných ve Spojených státech a v Číně. Podívejme se, co konkrétně bude JUPITER představovat.

JUPITER (Joint Undertaking Pioneer for Innovative and Transformative Exascale Research) bude spuštěn v roce 2024 v superpočítačovém centru v německém Jülichu společností EuroHPC JU, uvádí se v tiskové zprávě. Jedná se o organizaci podporovanou Evropskou unií a konsorciem soukromých společností. Jednotka má být založena na vlastních čipech založených na architektuře ARM, sdružených do přibližně 6 000 výpočetních uzlů. Platforma bude využívat supervýkonné výpočetní jednotky Nvidia GH100 s procesorovými jádry Nvidia Grace a grafickým čipem Hopper. Každý uzel bude mít čtyři sady superčipů GH200, tedy 288 jader ARM.

Superpočítač bude vybaven úložnými médii s celkovou kapacitou až 29 PB a 21 PB využitelné kapacity. Připraven bude další úložný modul s kapacitou více než 300 PB a pásková infrastruktura o kapacitě 700 PB pro zálohování a archivaci dat. Celkové náklady na výstavbu a provoz po dobu nejméně tří let budou činit 500 milionů EUR (12,3 miliard korun), z čehož celých 100 milionů EUR představují předpokládané náklady pouze na spotřebu energie.

Jak upozorňuje Phillipe Notton ze společnosti SiPearl, JUPITER má šanci dostat se na první místo v žebříčku TOP500 (nejrychlejší superpočítače), ale hodně záleží na jeho konfiguraci. Nicméně by měl snadno porazit současný nejrychlejší superpočítač v Evropě, stroj LUMI z Finska. Jak upozorňuje Simon McIntosh-Smith z Bristolské univerzity, JUPITER umožní to, co LUMI v současnosti neumožňuje.

I v případě LUMI však existuje příliš mnoho vědeckých výzev. Primárním z nich jsou simulace počasí a klimatu s velmi vysokým rozlišením pokrývající celý svět. Pokud to chcete dělat na kilometrovém měřítku sítě, je to víceméně problém exascale. I pro LUMI by bylo obtížné něco takového udělat, ale JUPITER právě takové věci umožní.

Zdroj: fz-juelich.de