Elon Musk chce každý rok poslat do vesmíru milion tun nákladu. To je tolik, kolik váží více než 100 000 stíhaček F-16

Elon Musk na své první tiskové konferenci po více než dvou letech, na které se věnoval budoucnosti společnosti Starship a dalších vesmírných projektů společnosti SpaceX, odhalil své ambiciózní plány na vybudování soběstačného města na Marsu. To si vyžádá obrovské množství vybavení a zásob, ale miliardář tvrdí, že má řešení, píše portál CNBC.

Setkání, které se uskutečnilo ve čtvrtek 10. února v zařízení Starbase v Boca Chica (stát Texas), výzkumném a vývojovém středisku společnosti SpaceX, přineslo několik zajímavých bodů a jedním z nich, kromě prezentace a diskuse o změnách při stavbě Starshipu, bylo setkání s Elonem Muskem, který kladl otázky a odpovídal. Během setkání bylo otevřeno téma kolonizace Rudé planety. Tato otázka se vrací jako bumerang a je nastolována jak společností SpaceX, tak vědci z NASA nebo výzkumníky z jiných vesmírných agentur ve světě.

Klíčovým problémem bude nalezení levného, alespoň na poměry kosmického průmyslu, způsobu, jak dopravit velké množství nákladu v krátkém čase. Podle Muska je Starship v kombinaci s prvním stupněm rakety Super Heavy opakovaně použitelným řešením, které může být ve velmi krátké době připraveno k dalšímu startu. Očekává se, že to bude průlom v oblasti nákladních kosmických letů, které budou kosmické lodě SpaceX schopny provádět každých šest až osm hodin.

To je samozřejmě optimistický předpoklad založený na tom, že vše půjde podle plánu, ale podle miliardáře je to v možnostech jeho společnosti. Muskův systém umožní jednorázově dopravit na oběžnou dráhu Země až 150 tun nákladu, což za rok znamená milion tun nákladu, který bude několik set kilometrů nad naší planetou. Tento předpoklad platí pro flotilu 10 kosmických lodí, které mají startovat ze Země třikrát denně. Pro ilustraci, jeden milion tun se přibližně rovná hmotnosti více než 100 tisíc stíhaček F-16, které (jeden letoun váží asi 9 tun).

Zároveň bylo zdůrazněno, že takto nashromážděný materiál by mohl být využit k vybudování plnohodnotné základny na Měsíci nebo k zahájení výstavby města na Marsu. Jde samozřejmě o plány do budoucna, ale Musk už s odkazem na výpočty své společnosti odhadl, že k vytvoření soběstačné osady na Rudé planetě je potřeba asi milion tun zásob a stavebního materiálu. Systém SpaceX umožní dopravit tento náklad rychle, a což je z hlediska potenciálních investorů důležité – levně.

„Může to být jen několik milionů dolarů za let, ale vše nasvědčuje tomu, že se nám podaří snížit náklady na jeden milion dolarů za každý start. To jsou na naše odvětví mimořádně nízké sazby.“ zdůraznil Musk během setkání. Plány znějí ambiciózně, ale jak se říká, slova nic nestojí. Zda bude hvězdná loď připojená k modulu Super Heavy skutečně tak výkonná, zjistíme až po nějaké době, kdy loď konečně uskuteční svůj první let. Samotná společnost SpaceX nedávno zaznamenala velkou ztrátu kvůli bouři, která poškodila některé satelity Starlink.

Zdroj: cnbc.com