Co je vlastně nová síť 5G, ze které mají lidé obavy?

Mobilní síť 5G nabízí významné zvýšení rychlostí a výrazné snížení doby odezvy. Tyto parametry jsou důležité pro průmysl, soukromé podnikatele a také pro běžné uživatele smartphonů. Zmíněné vlastnosti jsou například revoluční pro streamování her na cestách, vytváření sítí vzájemně propojených aut nebo pro používání virtuální reality, píše se na serveru bgr.com.

Vyšší rychlost přenosu dat

Tuhle vlastnost ocení nejvíce nedočkavci, kteří trpí při nekonečném stahování souborů či jakýchkoli dat a při surfování na internetu. Na internetu budou moci pracovat mnohem svižněji a bez čekání. Nová síť 5G je významná také pro komunikaci mezi různými zařízeními, která jsou na síť odkázána. Najde využití při online propojení vozidel, domácích spotřebičů a mnoha dalších zařízení v průmyslu i robotice.

Rychlejší odezva

Rychlejší odezvu ocení například online hráči nebo nadšenci pro virtuální realitu. Přes 5G síť mohou online hry fungovat stejně rychle jako by byly nainstalovány v telefonu a bleskovou odezvu oceníte také v aplikacích či streamování zobrazení třeba právě ve virtuální realitě.

Mobily s podporou 5G

Když se 5G začalo zavádět, podporovaly tuto síť pouze telefony nejvyšší třídy. Postupem času se 5G modemy začaly objevovat i v telefonech třídy nižší. Pokud si v roce 2022 koupíte nový telefon, je pravděpodobné, že bude podporovat nějaký druh 5G. Všechny nové modely iPhone tuto síť podporují a většina špičkových telefonů Android také. Bude ale určitě dobré nechat si tento parametr potvrdit prodejcem nebo si poctivě prostudovat manuál.

Jak je to s 5G sítí doma

Domácí 5G je závislá na tom, jak je k vám internet přiveden. Pokud je vaše současné domácí internetové připojení přivedeno prostřednictvím kabelu a vy byste stáli o síť 5G, museli byste kabel nahradit přijímačem. Ten bude brát signál od poskytovatele 5G sítě a vy si jej poté rozšíříte po vašem domově prostřednictvím Wi-Fi routeru.

Pokrytí v ČR

V nedávné minulosti se operátoři zúčastnili aukce kmitočtů 5G. Mezi známou trojku operátorů se protlačili ještě Nordic Telecom 5G a.s. a CentroNet a.s. Vysílače 5G v Česku dále přibývají, ale na dokonalé pokrytí sítí 5G si budeme muset ještě hodně dlouho počkat. Český telekomunikační úřad (ČTÚ) má celkovou mapu pokrytí mobilními sítěmi na svých webových stránkách qos.ctu.cz. Zde můžete průběžně sledovat, jak se nová síť šíří a zda je už i pro vás aktuální.

Jaké jsou frekvence sítě 5G

V případě nové 5G sítě se ve skutečnosti jedná o dvě samostatné sítě. Jedna funguje na frekvencích pod 6 GHz a druhá nad 6 GHz. Nízkofrekvenční 5G sítě budou využívat doposud používaná mobilní pásma a k dispozici jim budou 100MHz kanály. Nárůst rychlosti by měl být oproti LTE až 50 %.

Zásadní revoluce se však odehrává v pásmu výrazně nad 6 GHz. Pro Evropu je schválené pásmo 24,25–27,5 GHz. Tato spektra jsou víceméně nevyužitá a je možné použít 400 MHz široké kanály. To umožňuje dosahovat přenosové rychlosti až 20 Gb/s s odezvou 1 ms.

Je 5G síť bezpečná?

Pokaždé, když se objeví nová celulární technologie, lidé zpochybňují její bezpečnost. Stejně tak tomu bylo u všech předchozích generací mobilních sítí. Existují dva druhy záření – ionizující a neionizující. Ionizující vlny jsou druhy vln, které najdete v rentgenovém záření. Pokud byste jim byli vystaveni pravidelně, mohly by se ukázat jako nebezpečné. Ale rádiové vlny, jako jsou ty používané v 5G, jsou v mezích neionizujících vln a neexistuje žádný důkaz, který by naznačoval, že jsou zdraví nebezpečné.

Zdroj: bgr.com; gos.ctu.cz