Čínský humanoidní robot Kepler se dočká premiéry. Má konkurovat robotu od Tesly

Měří 178 cm, váží 85 kg a má pětiprsté ruce s 12 stupni volnosti? Přesně tak, to je humanoidní robot Kepler Forerunner, který bude mít premiéru příští týden na veletrhu CES.

Vyrábí ho čínská společnost Kepler Exploration Robot Company a má být přímým konkurentem robota Optimus od společnosti Tesla. To znamená, že je o něco dražší. Zatímco nejnovější odhad ceny robota Optimus je necelých 451 000 korun v přepočtu, Forerunner by měl stát přibližně 676 000 korun.

Jedním z hlavních prodejních prvků robota jsou patentované planetové válečkové šroubové aktuátory v jeho rukou a nohou. Ty poskytují loketnímu, kolennímu a kotníkovému kloubu tah až 8 000 newtonů.

Podle společnosti Kepler tyto aktuátory „překonávají konvenční motory v poskytování přesného ovládání, zvýšené síly a rychlé odezvy, čímž zdatně zvládají složité úkoly“. Vlastní rotační aktuátory pohybují klouby pasu a ramene.

Forerunner vnímá své okolí prostřednictvím skupiny senzorů umístěných v hlavě. Tato zařízení zahrnují širokoúhlou binokulární kameru, soustavu čtyř mikrofonů s dalekým dosahem, akcelerometr a AHRS (referenční systém pro určování polohy a směru). Může také mluvit s lidmi prostřednictvím modulu syntetického hlasu a stereofónních reproduktorů.

Všechna senzorická data jsou zpracovávána prostřednictvím patentovaného systému umělé inteligence Nebula společnosti Kepler, který údajně umožňuje robotovi navigovat ve složitém prostředí a vyhýbat se překážkám při chůzi po nerovném terénu. Jeho ruce dokáží vnímat i jemně uchopovat předměty, navíc umožňují robotovi zvedat a přenášet těžké předměty – přesná nosnost/nosnost nebyla v tuto chvíli poskytnuta.

Zdroj: