Čínské tajné vesmírné letadlo vypustilo nad Zemi další neznámý objekt

Dne 24. května kolem 15:00 vypustil čínský záhadný vesmírný letoun Shenlong neidentifikovaný létající objekt ve výšce 600 km nad zemským povrchem. Odborníci mimo Čínu přesně nevědí, o jaký objekt se jedná, ale domnívají se, že by mohlo jít o malou družici nebo kus hardwaru vyhozený před plánovaným opuštěním oběžné dráhy.

Americké vesmírné síly sledují vesmírné letadlo od jeho startu na palubě rakety Dlouhý pochod 2F ze střediska Jiuquan Launch Center 14. prosince. O plavidle je známo jen málo, ačkoli se zdá, že je podobné tajnému vesmírnému letadlu Boeing X-37B, které vyvinuly Spojené státy a které je schopné podnikat několikaleté výlety na oběžnou dráhu. Čínské tajné kosmické letadlo poprvé odstartovalo v roce 2020 a na oběžné dráze se udrželo pouhé dva dny. Během své druhé cesty, která začala koncem roku 2022, se však udrželo ve vzduchu 276 dní.

Shenlong (což znamená „Božský drak“) loni krátce po startu rozmístil šest menších objektů. Zdálo se, že každý z nich vysílá nějaký signál. Čínští představitelé zatím zůstávají ohledně letadla a jeho aktivit v tajnosti a povahou záhadných objektů se nezabývají a ani je nepřiznali, uvádí portál Livescience.

zdroj: Livescience