Čínské letadlo v rychlosti 13 580 km/h zničilo stíhačku F-35 ve virtuálním boji. Stihlo to za 8 sekund

Čínští vědci oznámili úspěšné zničení amerického stíhacího letounu páté generace F-35 Lightning II. Ale ve virtuální bitvě, která byla poprvé simulována pomocí umělé inteligence.

V počítačové simulaci se střetla dvě letadla: americké a čínské. První letadlo mělo maximální rychlost 1,3 Machu (1 600 km/h) a druhé letadlo mělo maximální rychlost 11 Machů (13 580 km/h), píše web EurAsian Times.

Čínská stíhačka byla řízena umělou inteligencí. Neuronová síť řídila letoun směrem od nepřátelského letounu. Poté, co se vzdálilo od cíle, vypálila umělá inteligence střelu takzvaně „přes rameno“ opačným směrem.

Střela uletěla 30 km a zasáhla virtuální stíhačku F-35. Podle čínských vědců skončila vzdušná bitva za méně než osm sekund. Liu Yanbin, docent na Univerzitě letectví a kosmonautiky v Nanjingu, zdůraznil, že taktika, kterou umělá inteligence zvolila, byla nelogická, ale minimalizovala riziko pro pilota.

Vědci se domnívají, že v budoucích hypersonických konfliktech nebudou piloti schopni přesně mířit kvůli extrémně vysokým rychlostem. A umělá inteligence by jim mohla přijít na pomoc tím, že tento úkol převezme.

Zdroj: redakce; EurAsian Times