Číňané představili koncept elektrického aerotaxi, který připomíná létající stroje ze sci-fi filmů

Elegantně vypadající koncept plně elektrického létajícího taxi navržený šanghajskou firmou Pantuo Aviation může dosáhnout rychlosti 300 km/h., informoval web Inceptive Mind.

Pantala Concept H je plně elektrické pětimístné letadlo pro vertikální vzlet i přistání s velkým průměrem elektrických potrubních ventilátorů, které nahrazují rotory v tradičních helikoptérách a otevřené vrtule. Tyto ventilátory poskytují obrovskou rezervu tahu a manévrovatelnost během visení, výrazně snižují hluk během provozu a poskytují cestujícím zvýšenou úroveň bezpečnosti.

Letoun využívá lithium-iontové baterie a je vybavený 22 velkoprůměrovými potrubními elektrickými ventilátory rozmístěnými ve dvou řadách namísto otevřených vrtulí. Jeho inovativní systém pohonu s naklápěcími křídly umožňuje letadlu přesněji a pohodlněji přepínat letové režimy. Čistý aerodynamický tvar umožňuje let vysokou rychlostí na dlouhou vzdálenost.

Pantala Concept H bude mít dolet až 250 km a bude schopen dosáhnout rychlosti přesahující 300 km za hodinu.

Prostorný, otevřený a aerodynamický design kabiny připomene cestujícím interiér luxusní limuzíny. Díky pokročilému rozhraní člověk-stroj v konstrukci kokpitu má létající taxi za cíl zjednodušit ovládání letadla, snížit provozní náklady a zvýšit bezpečnost.

Nová generace bezpečnostních a napájecích systémů umožňuje Pantale dosáhnout takové úrovně bezpečnosti, jakou disponují velká dopravní letadla. Zároveň je letoun natolik pokročilý, aby byl připravený na nadcházející revoluci v autonomii. Společnost říká, že plánuje provést první ostrý test tohoto počátečního prototypu ještě koncem roku. Více podrobností o svém modelu aerotaxi čínská firma zatím neuvedla.

Pantala je podobná létajícímu taxíku eVTOL navrženého německou společností Lilium, který je ve výrazně pokročilejším stádiu vývoje a mohl by být uveden do provozu v roce 2024.

Zdroj: Inceptive Mind