Čína se technologicky osamostatňuje. První čínská herní základní deska vstupuje na trh

Na čínský trh vstupuje první herní základní deska od společnosti Beijing Jite Intelligent Technology, píše portál Readwrite. Byla vytvořena výhradně v Číně a je integrována s osmijádrovým procesorem Feiteng D2000.

Čína se již dlouho snaží stát se nezávislou na západních dodavatelích špičkových technologií a právě učinila další krok k tomuto plánu. Společnost Beijing Jite Intelligent Technology právě uvedla na čínský trh svůj nejnovější produkt. Jedná se o první herní základní desku navrženou a vyrobenou výhradně v Číně.

Produkt s modelovým číslem GM7-2602-02 je ve standardu Mini-ITX. Má rozměry 170 x 170 mm a váží přibližně 200 gramů. Je vybavena slotem M.2 a 16x PCI, dále VGA, HDMI, zvukem, dvěma ethernetovými porty a dvěma porty USB 3.0. Deska je také vybavena dvoukanálovými sloty pro dnes již poněkud zastaralé paměti SODIMM DDR4, které podporují až 32 GB RAM. Chybět pochopitelně nemohl ani procesor.

Ten je obzvláště zajímavý. I zde totiž máme co do činění s čínským osmijádrovým čipem Feiteng D2000, postaveným na architektuře ARM. Není však umístěn na patici jako v případě produktů Intelu a AMD. Čínská společnost se jej rozhodla připájet přímo na desku, což prakticky omezuje jakoukoli možnost budoucího rozšíření systému.

Základní deska se prodává za cenu kolem 15 000 Kč, což není nijak zvlášť nízká cena. Na čínském trhu je však dostupnost moderních západních komponent kvůli americkým sankcím stále vzácnější. Nový produkt by proto mohl tuto mezeru zaplnit. Klíčovou otázkou samozřejmě je, do jaké míry je tato deska skutečně čínským výrobkem. A zda využívá západní technologie.

Zdroj: Readwrite