Čína chce do roku 2025 masově vyrábět humanoidní roboty. Číňané věří, že humanoidní roboti budou převratnou technologií jako chytré telefony a elektromobily

Čína se chce do roku 2025 stát světovým lídrem v masové výrobě pokročilých humanoidních robotů, což je ambiciózní plán, který podtrhuje vysoké technologické ambice Pekingu, píše portál Register.

Čína nedávno odhalila své ambiciózní plány na zahájení masové výroby pokročilých humanoidních robotů do roku 2025. Podle dokumentu, který minulý týden zveřejnilo čínské ministerstvo průmyslu a informačních technologií (MIIT), chce země vyrábět humanoidní roboty, kteří budou schopni „přetvářet svět“.

Humanoidní roboti, Čína zrychluje snahu o získání prvenství v oblasti hi-tech technologií
Čínské ministerstvo průmyslu a informačních technologií (MIIT) věří, že humanoidní roboti budou stejně „převratnou“ technologií jako chytré telefony a elektromobily. Cílem je dosáhnout rozsáhlé výroby pokročilých robotů schopných plnit složité úkoly v různých oblastech. Ačkoli dokument uvádí jen málo konkrétních údajů, jasně nastiňuje velké ambice Číny v této oblasti. Existuje již řada čínských společností, které podnikají kroky k dosažení tohoto cíle.

Například začínající společnost Fourier Intelligence oznámila, že do konce roku zahájí sériovou výrobu svého humanoidního robota GR-1. Společnost plánuje do roku 2024 dodat tisíce těchto robotů, kteří jsou schopni se pohybovat rychlostí 5 km/h a zvednout 50 kg. Humanoidní roboty vyvíjejí i světoví giganti, jako je například Tesla. V roce 2021 představil Elon Musk prototyp robota Optimus. Než se však Tesla dostane k výrobě ve velkém měřítku, čeká ji ještě mnoho kroků.

Čína chce mít do roku 2025 masové humanoidní roboty, ale odborníci pochybují o proveditelnosti
Odborníci upozorňují, že vývoj skutečně užitečných a pokročilých humanoidních robotů zůstává obrovskou výzvou. Dvounohé roboty se musí umět pohybovat a být stabilní v různých terénech, obratně manipulovat s předměty a plnit úkoly v prostředí určeném pro člověka. Potenciál využití pokročilých humanoidních robotů je obrovský, od péče o seniory po domácí práce, logistiku a další. Přetrvávají však pochybnosti o skutečné technické proveditelnosti a časovém rámci potřebném k dosažení masové výroby.

Zdá se, že krok Číny je motivován snahou získat strategickou výhodu v klíčovém odvětví špičkových technologií. Analytici však varují, že země může čelit značným překážkám v podobě nedostatku know-how. Mnozí odborníci se shodují, že humanoidní roboti se stanou široce rozšířenou realitou, ale přesné načasování bude záviset na technologickém pokroku, který se v současné době zdá být stále omezený. Ambiciózní plán, který Čína nastínila, se zdá být optimistický, ale jasně naznačuje obrovský zájem země o tuto technologii.

Zdroj: Register