Cigaretové filtry se vyráběly v 50. letech z azbestu

Historie tabákového průmyslu má mnoho temných kapitol. Dlouho bylo kuřákům utajováno, že cigarety způsobují rakovinu. Když pravda vyšla najevo, hledaly se způsoby, jak snížit množství toxických látek, které se dostávají do plic. Některé z metod však způsobily více množství než užitku.

Nedávno vyšlo najevo, že jeden z předních amerických výrobců cigaret Kent vyráběl své první filtry z azbestu. Tyto cigarety začal dodávat na trh v roce 1952, v těsném závěsu za konkurenční společností R. J. Viceroy, která představila zákazníkům cigarety s filtrem o pár let dříve. Kent zainvestoval do marketingu a nové cigarety neváhal prodávat pod sloganem „nejlepší způsob ochrany zdraví v historii světa“.

Prodali 13 miliard cigaret s azbestovým filtrem

Zákazníci na to slyšeli. Jak píše finský portál Tekniikkatalous, v letech 1952 až 1956 se prodalo 13 miliard cigaret Kent. Cigarety byly prodávány i do zahraničí, do tehdejšího Československa se z pochopitelných důvodů mnoho kusů nedostalo.

Azbest je souborné označení různých vláknitých silikátů. Je známo, že je velmi škodlivý pro zdraví. Zákeřné je hlavně to, že nemoci způsobené azbestem se projevují zpravidla až několik dekád po expozici (styku s azbestem), jsou takřka neléčitelné a obvykle vedou k předčasné smrti. Už při malém koncentrovaném množství, které se dostane do plic, azbest škodí.

Azbest způsobuje zhoubnou rakovinu pleury

V roce 1956 výrobce v tichosti přešel na jiný typ filtrů z běžněji používaného acetátu celulózy. Existuje ale podezření, že mnoho z kuřáků, kteří kupovali cigarety Kent v předchozích 4 letech, později onemocnělo zhoubným mezoteliem pleury, tedy velmi vážnou formou rakoviny. Toto dnes už vzácné onemocnění je způsobeno především expozicí azbestu.

Zdroj: tekniikkatalous