Chytré telefony samy mažou záběry a fotografie z protestů. Čínská cenzura v praxi

Čínská cenzura ukázala novou tvář v souvislosti s velmi početnými protesty. Uživatelé chytrých telefonů Huawei hlásí, že jejich záznamy protestů jsou automaticky mazány, jak píše server Independent.

Čínská systémová cenzura není novinkou, protože Čína má nejen vlastní servery DNS, ale také infrastrukturu, která zachycuje odpovědi protokolu DNS a nahrazuje je falešnými. Když k tomu připočteme zákaz používání jiných než certifikovaných národních VPN (které své uživatele prověřují), informace o tom, že chytré telefony uživatelů jsou pro úřady zbavovány „nevhodného“ obsahu, nás nepřekvapuje.

Informace zveřejňované na internetu naznačují, že údaje o protestech mizí v souvislosti s probíhajícími protesty týkajícími se velmi přísných omezení COVID-19. Jedná se o nahrávky i fotografie.

Zatím neexistují žádné přesné důkazy o způsobu fungování, ale mohlo by se jednat o cloudové nebo hardwarové řešení. Připomeňme, že Huawei známý také jako Honor je jedním z největších výrobců a prodejců smartphonů na místním trhu.

Podobná situace nastala v roce 2019, kdy se také objevily případy automatického mazání fotografií stažených z Twitteru. Mohla za to aktualizace, která nefungovala na smartphonech Huawei určených pro zahraniční trhy. To jednoznačně ukazuje na hardwarové řešení.

Naproti tomu metoda blokování založená na cloudu je podporována tím, že společnost Huawei má svůj HiCloud. Někteří uživatelé uvádějí, že se problém nevyskytuje, pokud se cloud nepoužívá a synchronizace v chytrých telefonech je vypnutá.

Čínskému drakovi možná podlehli i další výrobci a aplikace

Problém se nemusí týkat pouze čínských výrobců, protože i zahraniční společnosti se musí podřídit regulačním orgánům v Číně, aby měly přístup na obrovský čínský trh. Dokonce i mnohými odborníky chválená společnost Apple podlehla čínskému tlaku a odstranila ze svého obchodu některé aplikace a zavedla cenzuru týkající se možnosti gravírování na chytrých telefonech. V případě aplikací stojí za zmínku například blokování aplikace Clubhouse.

Zdroj: redakce, independent.co.uk