Chlouba Ruska. Nezničitelný tank BMPT Terminátor a jeho poslední okamžiky na bojišti

Tank BMPT přezdívaný Terminátor byl v probíhajícím konfliktu několikrát spatřen s konvojem tanků. Nyní to vypadá, že Rusko přišlo o tank tohoto typu.

Ruské podpůrné tankové vozidlo BMPT je silně naložené obrněné vozidlo s vyšší ochranou a mobilitou než hlavní bojový tank MBT. Vozidlo bylo primárně navrženo k vedení potlačovací palby proti nepřátelské pěchotě na podporu MBT.

Nové ruské obrněné vozidlo BMPT „Terminátor“ je novým typem obrněného vozidla s více zbraněmi a může představovat další stupeň vývoje obrněné techniky. BMPT se údajně na Ukrajině osvědčily, zejména ve srovnání s ostatními ruskými obrněnými vozidly a Rusko ho prezentovalo jako nezničitelné obrněné vozidlo.


BMPT tank

BMPT je ruské obrněné vozidlo určené k podpoře tankových operací během ofenzivních operací. Jeho hlavním úkolem je zasahovat proti nepřátelské pěchotě. Jedná se o univerzální protipěchotní vozidlo, které může zasáhnout více cílů. Bojová vozidla BMPT mohou změnit taktiku bojových akcí a výrazně zvýšit efektivitu tankových jednotek.

Kazachstán se stal prvním provozovatelem tohoto neobvyklého bojového vozidla. Do Kazachstánu byly dodány tři jednotky tohoto bojového vozidla pro podporu tanků. Plánovalo se, že od roku 2015 se bude toto obrněné vozidlo vyrábět také v Kazachstánu. V roce 2017 bylo toto obrněné vozidlo spatřeno v Sýrii.

Tato obrněná vozidla byla ruské armádě dodána v roce 2018. V roce 2021 bylo BMPT prohlášeno za operační vozidlo ruské armády. Bylo oznámeno, že v blízké budoucnosti se plánuje dodání dalších těchto obrněných vozidel. BMPT byla rovněž vyvezena do Alžírska. V roce 2022 bylo nejméně 9 BMPT ruské armády použito v bojích na Ukrajině, jak uvádí web Army Recognition.


Koncepce BMPT se datuje do období studené války. Toto vozidlo bylo určeno pro útočné operace. Jeho hlavní úlohou je zjišťovat a neutralizovat nepřátelské protitankové týmy a další jednotky. Toto obrněné vozidlo je také vhodnější pro operace v městských oblastech. Na Ukrajině Terminátory operovaly po boku skupiny tanků a byly používány k prorážení ukrajinských obranných linií.

Zdroj: wikipedia.org, armyrecognition.com