Chcete nakouknout do jaderné elektrárny skrze virtuální realitu? ČEZ zpřístupňuje virtuální prohlídku Temelína celému světu

Jaderná elektrárna Temelín patří k nejpřísněji hlídaným areálům v České republice. K jadernému reaktoru, v němž začíná fascinující cesta elektrické energie, se nepodívá nikdo bez nejvyšší bezpečnostní prověrky. Díky virtuální realitě si teď však nitro elektrárny může zblízka prohlédnout každý, kdo si na platformě Oculus TV vyhledá edukativní komentovanou prohlídku ReakTour.

Kouzlo virtuální reality spočívá v její schopnosti přenést diváka do míst, která ve skutečnosti neexistují, nebo existují, ale nachází se v nich něco tak střeženého a nedozírně důležitého, že je do nich běžnému smrtelníkovi vstup zakázán. Do té druhé kategorie spadá kromě Oblasti 51 a tajných vatikánských archivů také jaderná elektrárna Temelín, jež je největším zdrojem elektrické energie na našem území. Přímo do jejích útrob se nyní může podívat každý, kdo si na globální vysílací platformě Oculus TV zdarma pustí zážitek ReakTour: The Nuclear Power Plant Experience.

Komentovaná virtuální prohlídka, vhodná pro diváky všech generací, byla od léta 2021 uvedena v českém jazyce, a to jen pro návštěvníky. Nyní je i v anglicky mluvené verzi dostupná celému světu. Jen za první tři měsíce provozu vidělo ReakTour téměř šest a půl tisíce diváků.

Unikátní zážitek ve virtuální realitě z dílny pražského studia Brainz Immersive bere diváky za dvojitý plot a rámové detektory areálu až do kontrolovaného pásma, k srdci jaderné elektrárny, kde se divák může vznést nad reaktor a nechat si vysvětlit taje nukleárního štěpení. Průvodce virtuální prohlídky srozumitelně vykládá, jak a kde se bere jaderné palivo i co se s ním v elektrárně děje, popisuje cestu zájemců o práci v blokové dozorně a vezme diváky na dechberoucí průlet chladicí věží.

Zdroj: redakčně upravená tisková zpráva Brainz Immersive a ČEZ