V Česku se pomalu blíží konec občanek. 70 % lidí není vůbec připraveno
Co dřív znělo jako sci-fi, je nyní realitou. Českem prostupuje digitalizace, která z kdysi tradičních dokumentů dělá artefakty do muzeí. Zatímco ještě donedávna jste s sebou museli nosit několik kartiček, nyní stačí mít u sebe mobilní telefon. Týká se to i občanského průkazu, kdysi nezbytného dokladu k prokázání totožnosti. Obliba jeho mobilní verze roste, a tak je pravděpodobné, že tradiční plastová verze již brzy zcela zmizí z našich peněženek.
Občanský průkaz je dokument, který slouží k prokazování totožnosti. Vydáván je všem občanům s trvalým pobytem v České republice, kteří dovrší 15. rok života. V případě zájmu ho lze vystavit dítěti hned po narození. Za takový doklad se ale platí poplatek 100 Kč a je platný pouze 5 let.

Občanka v mobilu
Jak v Česku pokračuje digitalizace, od ledna 2024 je možné se prokazovat také elektronickým stejnopisem občanského průkazu přes aplikaci eDoklady. Pro elektronickou identifikaci slouží také nástroj eObčanka. Zatímco eDoklady slouží k prokazování se při fyzické kontrole, eObčanka je součástí občanského průkazu a slouží k přihlašování k online službám.
Od 1. července 2024 můžete eDoklady používat při komunikaci s policií, soudy nebo úřady.
Evropa jde s dobou
Online občanské průkazy už v některých evropských zemích fungují. Průkopníkem je Estonsko, kde od roku 2000 funguje digitální identifikace, takzvaná eID. Občané mohou díky ní komunikovat s úřady v pohodlí svého domova. Elektronickou identitu používají k podepisování smluv, hlasování ve volbách, placení účtů nebo k přístupu k lékařským záznamům. Zároveň nepotřebují mít desítky přihlašovacích údajů a hesel. eID jim zajišťuje jeden bezpečný vstup do několika internetových platforem včetně internetového bankovnictví.
Další zemí, která určuje trendy na poli dokladů, je Dánsko, které spustilo mobilní aplikaci MitID, moderní identifikační nástroj, který v online světě nahrazuje tradiční občanský průkaz. V zemích, jako je Norsko nebo Švédsko, funguje již několik let také bankovní identita, která v Česku dosud není tolik rozšířená.
Výhodou digitálních občanek je nejen bezpečnost a pohodlí, ale také nižší náklady pro stát a snadnější přístup pro občany, zejména ty, kteří žijí v odlehlých oblastech.

Jak elektronické doklady zprovoznit
Pokud chcete eObčanku zprovoznit na vašem mobilní telefonu, je třeba stáhnout si stejnojmennou aplikaci. Ještě před samotným přihlášením musíte v aplikaci spárovat Bluetooth čtečku čipových karet. Není třeba se bát složité instalace. Ke zdárnému výsledku vás dovede průvodce, který vás hned po spuštění aplikace seznámí ve čtyřech krátkých krocích s funkcemi aplikace. Po absolvování tutoriálu následuje připojení čtečky a provedení identifikace občanským průkazem.
Podobný proces vás čeká také při registraci na eDokladech. Po instalaci a startu aplikace vyberte Registraci pomocí Identity občana. Přihlásit se můžete například prostřednictvím svého bankovního účtu nebo Mobilního klíče eGovernment. Zabezpečení probíhá pomocí biometrie (naskenování otisků prstů nebo rozpoznávají obličeje) a PINu.
I když by měl být celý proces okamžitý, ve výjimečných případech může trvat déle. Ministerstvo vnitra proto prosí zájemce o trpělivost.