České houfnice DITA putují na Ukrajinu. Jedná se o moderní konstrukci s pokročilou digitalizací

V současné době, kdy svět sleduje konflikty s napjatým dechem, přichází zpráva o významném příspěvku Nizozemska k obrannému arzenálu Ukrajiny. Tento příspěvek se týká devíti českých pancéřových houfnic DITA, jež se stávají novým přírůstkem k dělostřeleckým systémům již nasazeným na Ukrajině. Co přesně tato technika přináší na bojiště?

DITA představuje vrchol v evoluci dělostřelectva, stojící na ramenou svého předchůdce – kanónové houfnice vz. 77 DANA. Tento modernizovaný systém, který debutoval na polském zbrojním veletrhu MSPO v roce 2021, přináší řadu inovací a adaptací na standardy NATO, zahrnujících použití kanónů ráže 155 mm.

Jedná se o vysoko moderní konstrukci, kterou lze díky pokročilé úrovni digitalizace a automatizace obsluhovat s minimální posádkou – stačí pouze dva vojáci. Tato posádka ovládá systém z pancéřované a vzduchotěsné kabiny, odolné proti střepinám a palbě z ručních zbraní, což zajišťuje maximální bezpečnost obsluhy, píše portál Defence Blog.

DITA se může pochlubit schopností zasáhnout cíle na vzdálenost až 39 km pomocí střel naváděných plynem, s možností zvýšení dosahu při použití raketově poháněných střel. Její rychlost palby, šest ran za minutu, a schopnost rychle změnit palebnou pozici, jsou klíčové vlastnosti, které činí z DITA významnou součást dělostřeleckých operací.

Tato houfnice nejen že zvyšuje palebnou sílu ukrajinského dělostřelectva, ale díky schopnosti MRSI (Multiple Rounds Simultaneous Impact) může vést palbu tak, že všechny vystřelené střely zasáhnou cíl současně, což značně zvyšuje efektivitu na bojišti.

Zdroj: Defence Blog