„Čarodějnice z Buči“ jsou ukrajinské bojovnice proti dronům, které používají zastaralé kulomety. Ty jsou překvapivě efektivní
Ukrajinská armáda představila svou první čistě ženskou protiletadlovou jednotku nazvanou „Čarodějnice z Buči“. Tento tým je určen k boji proti ruským dronům Shahed, které jsou hrozbou pro ukrajinská města. Hlavní zbraní těchto žen jsou starobylé kulomety Maxim M1910/30, které se ukázaly být překvapivě účinné v moderním konfliktu, píše portál TechWP.
Nasazení a efektivita starobylých kulometů
Rusko pravidelně vypouští desítky bezpilotních letounů Shahed, což představuje velký problém pro protiletadlovou obranu Ukrajiny. Ukrajinská armáda proto zavedla síť mikrofonů pro detekci dronů a na jejich letové dráhy vysílá mobilní zásahové skupiny, které používají ruční zbraně a protiletadlové systémy jako FIM-92 Stinger. Mezi oblíbené zbraně těchto skupin patří i historické kulomety Maxim M1910/30, které Ukrajina údajně vytáhla ze skladů v počtu až 30 000 kusů.
"My friends died, my colleague who was a teacher… there's just not enough fury," – Alina, who recently joined the mobile groups of Bucha volunteer guards.
— Anton Gerashchenko (@Gerashchenko_en) August 2, 2024
"Bucha Witches", as these women call themselves, shoot down Russian drones in Kyiv region.
📹: Frontliner, Suspilne pic.twitter.com/LgXKMAKCk6
Historie a technické parametry kulometu Maxim
Kulomet Maxim, který vynalezl Hiram Stevens Maxim v roce 1884, byl první plně automatickou zbraní na světě. Díky mechanismu využívajícímu zpětný ráz krátké hlavně dokázal jeden voják s kulometem Maxim nahradit palebnou sílu celé skupiny střelců. Maxim měl pásové zásobování na 250 nábojů a teoretickou rychlost střelby 600 ran za minutu, což umožňovalo udržovat nepřetržitou palbu po dlouhou dobu. Díky vodnímu chlazení hlavně mohl Maxim střílet déle než kulomety chlazené vzduchem, které často potřebují výměnu hlavně po 250 výstřelech.
Výhody a moderní využití
Kulomet Maxim je vybaven vodním pláštěm pro chlazení hlavně, což z něj činí ideální zbraň pro obranu pevností. V kombinaci s pojízdnou lafetou, koly a ocelovým pláštěm je Maxim vhodný i pro mobilní nasazení. Jeho střelivo ráže 7,62x54R mm se stále používá v moderních kulometech typu PKM, což znamená, že Ukrajinci mají dostatek kompatibilní munice. Navíc, smogové střely umožňují korekci palby v reálném čase, což je další výhoda v boji proti dronům.
Zdroj: TechWP