Bývalí inženýři společnosti SpaceX navrhují elektrické nákladní vlaky na vlastní pohon

Tři bývalí inženýři společnosti SpaceX zakládají společnost, která navrhuje a vyrábí elektrické vlakové vozy s vlastním pohonem ve snaze zvýšit účinnost a snížit emise v nákladní železniční dopravě, uvedla na svém webu CNBC.

Nákladní vlaky jsou energeticky mnohem účinnější než nákladní doprava. „Částečně díky lepší aerodynamice je na přepravu jedné jednotky nákladu vlakem potřeba čtvrtina energie, než kdyby se převážela nákladním autem,“ uvedl generální ředitel a zakladatel společnosti Matt Soule.

Přechod nákladní dopravy z dieselového na elektrický pohon by také mohl hrát významnou roli při snižování emisí uhlíku, které způsobují globální změny klimatu.

Společnost Parallel Systems se svými asi 25 inženýry z technologických společností, jako jsou Google, Tesla a Uber, dosud postavila několik prototypů a vyzkoušela první generaci svého vozidla.

Vozidla pracují ve dvojicích, kdy každá dvojice převáží jeden standardní přepravní kontejner. Každý z vozů převážející kontejnery má vlastní pohon, přičemž systém bude prý nejlépe fungovat, pokud budou vozy propojeny.

„Namísto dlouhého nákladního vlaku poháněného několika dieselovými lokomotivami tak společnost Parallel Systems předpokládá skupinu 10 až 50 nákladních vozů s vlastním elektrickým pohonem,“ vysvětlil Soule.

Zdroj: cnbc.com