Britský Challenger 3 je nejmodernější tank NATO. Momentálně se testuje v Německu

Ve světě, kde technologie neustále překračují hranice možného, si britská armáda připravuje půdu pro převzetí role vlastníka nejmodernějšího tanku v rámci sil NATO. Nástupcem legendárního Challengeru 2 se stane zcela nový Challenger 3, který v současnosti prochází intenzivním testováním na německém cvičišti. Tento krok je považován za klíčový milník ve vývoji, který je výsledkem spolupráce mezi německým gigantem Rheinmetall a britským obranným průmyslem BAE Systems.

Tank Challenger 3 je navržen tak, aby reflektoval nejnovější požadavky na moderní obrněnou techniku. Jeho hlavními atributy jsou bezpečnost a pohodlí posádky, stejně jako efektivita v boji. Testování v reálných podmínkách má za úkol ověřit, že tento stroj splňuje všechny náročné standardy, které od něj britská armáda očekává. Celý proces testování má trvat 18 měsíců a odvíjí se jak v Německu, tak ve Velké Británii.

Plány na zavedení Challengeru 3 do operační služby jsou ambiciózní. Počáteční operační způsobilost se očekává v roce 2027, a do roku 2030 by měl být tento tank plně funkční a připraven sloužit jako páteř britských a potažmo NATO obrněných sil. S přesvědčením o jeho nadřazenosti prohlásil představitel ze společnosti Rheinmetall BAE Systems Land, který stojí za výrobou, že Challenger 3 představuje „nejlepší tank v NATO“, píše portál Bulgarian Military.

Challenger 3 vychází z osvědčené platformy Challenger 2, ale přináší řadu významných vylepšení. Nové pancéřování, pokročilý pohonný systém a plně digitální systémy řízení palby a komunikace jsou jen některé z prvků, které tento tank odlišují od svého předchůdce. Kromě toho bude vybaven novou věží a 120mm kanonem Rheinmetall L55A1 s hladkým vývrtem, což znamená lepší kompatibilitu s munící NATO a zvýšenou bojovou efektivitu.

Příběh Challengeru 2, který dokázal opustit bojiště po zásahu 14 střelami z RPG-7 a protitankovou řízenou střelou Milan, bez újmy na posádce, připomíná, jak významnou roli hraje odolnost v konstrukci tanků. Challenger 3 je navržen tak, aby tuto legendární odolnost nejen zachoval, ale ještě ji posunul na vyšší úroveň.

Jak se tedy Challenger 3 blíží ke svému finálnímu testování a zavedení do služby, je zřejmé, že britská armáda a NATO jako celek se mohou těšit na příchod technologicky nejpokročilejšího a nejefektivnějšího tanku ve svých řadách. S Challengerem 3 na obzoru se zdá, že budoucnost obrněného boje patří technologické inovaci a mezinárodní spolupráci.

Zdroj: Bulgarian Military