Británie vyvíjí nejvýkonnější laser na světě. Bude miliardkrát jasnější než jakýkoli zdroj světla na Zemi

Británie vyvíjí nejvýkonnější laser na světě. Ten by měl být hotový za šest let a měl by být nejjasnějším zdrojem světla na naší planetě. Bude miliardkrát jasnější než denní světlo, které svítí na Sahaře, jak píše web Thenextweb.

Vulcan 20-20 bude nejvýkonnějším laserem na světě. Bude dokonce jasnější než denní světlo, které svítí na saharské poušti. Pro realizaci tohoto ambiciózního projektu zahájí Centrální laserové zařízení (CLF) Rady pro vědu a technologie (STFC) výstavbu laseru na své základně v jižním Oxfordshiru. Britský fond pro výzkum a inovace (UKRI) financuje projekt částkou cca 2,4 miliardy korun.

Nový laser s názvem Vulcan 20-20 bude stokrát jasnější než jeho předchůdce. Jeho hlavní laserový paprsek bude generovat energii o výkonu 20 petawattů (PW), což odpovídá 10¹⁵ wattům. Zařízení bude rovněž vybaveno osmi vysokoenergetickými paprsky o výkonu 20 kilojoulů (KJ). Stavba laseru by měla být dokončena za šest let.

Očekává se, že díky tomuto dvacetinásobnému nárůstu výkonu se Vulcan 20-20 stane nejvýkonnějším laserem na světě. Tento titul v současnosti drží HPLS v ELI-Nuclear Physics Facility v Rumunsku. Takový laser umožní vědcům proniknout hlouběji do mnoha oblastí výzkumu, od astrofyzikálních jevů, jako jsou sluneční erupce a supernovy, až po využití laserové fúze jako ekologického zdroje energie. Několik experimentů již bylo naplánováno. Patří mezi ně využití elektromagnetických polí k vytváření párů hmoty a antihmoty a testování nové metody urychlování částic pro léčbu rakoviny radioterapií.

Zdroj: redakce, thenextweb